Home windows 11 Construct 22579 artık Insider Preview kanalındaki kullanıcılar tarafından kullanılabilir ve birçok yenilik, iyileştirme ve hata düzeltmesi bizi bekliyor. Güncellemeleri kontrol ettiğinizde, yapı “Home windows 11 Insider Preview 22579 (NI_RELEASE)” olarak görünüyor ve bu güncelleme Nickel dalından geliyor.

Construct 22579 ile birlikte klasörler için özel bir advert belirlemenizi sağlayan yeni Başlat Menüsü özelliğiyle geldi. Ek olarak, bugünün güncellemesi çıkarılabilir USB sürücüleri BitLocker şifrelemesinden hariç tutmak için yeni bir yaklaşım benimsiyor. Bu yeni yaklaşım BT uzmanlarına yönelik, ancak gerekirse herkes bunu kullanabilecek. Amaç ise otomatik veya yanlış şifreleme sorunlarının önüne geçmek.

Microsoft, güncellemedeki değişikliklerin belirli bir sürüme bağlı olmadığını söylüyor. Ancak bu özelliklerin ve iyileştirmelerin çoğu, yıl içinde gelecek olan 22H2 sürümünün veya deneyim paketlerinin bir parçası olarak gelecek.

Home windows 11 Başlat menüsü canlı döşemelerle gelmiyor ve özelleştirme seçenekleri sınırlı. Microsoft, Solar Valley 2 ile “22H2” ile Başlat Menüsünü kişiselleştirmek için yeni yollar eklemeyi planlıyor. Böylelikle klasör desteğiyle birlikte menüde daha fazla simgeye ve önerilen dosyaya destek sunulacak.

Microsoft ayrıca yeni yapı için Home windows 11 ISO dosyaları yayınladı ve Insider kullanıcıları bu bağlantı aracılığıyla indirebilir.

Construct 22579 ile Gelen Yenilikler

Çıkarılabilir USB’leri Şifrelemeden Hariç Tutun

BT yöneticilerinin çıkarılabilir sürücüleri BitLocker şifrelemesinden hariç tutabilmesi için yeni bir politika sunuluyor. Bu video kameralar, ses kayıt cihazları, konferans sistemleri, tıbbi cihazlar ve daha pek çok özel cihazda yerleşik olarak bulunan depolamanın otomatik veya kazara şifrelenmesi sorununu çözecek.

Bu ilke etkinleştirildiğinde, hariç tutulan cihzlar listesindeki depolamayı şifreleyemeyeceksiniz ve üzerinde ”BitLocker tarafından korunmayan çıkarılabilir sürücülere yazma erişimini engelle” ilkesi etkinleştirilirken bu tür bir depolamayı bir aygıta bağlarsanız şifreleme istenmeyecek. Yeni ilke şu ana kadar yalnızca MDM özel OMA-URI üzerinden yapılandırılabilir.

Bir BT yöneticisi veya kullanıcının depolamayı şifrelemeden hariç tutmak için atabileceği adımlar şunlar:

 1. Hariç tutmak istediğiniz cihazların donanım Kimliklerini toplayın.
 2.  BitLocker Exclusion listesi İlkesini yapılandırın:
  • Endpoint Supervisor portalına giriş yapın.
  • Cihazlar > Yapılandırma Profillerine gidin.
  • “Profil Oluştur” u tıklayın.
  • Platform “Home windows 10 ve üstü” ve Profil türü: “Şablonlar” öğesini seçin, ardından Şablon Adı: “Özel” öğesini seçin.
  • Temel sekmesinde politikanıza bir advert verin ve herhangi bir açıklama yazın.
  • Bir Yapılandırma ayarları sekmesinde Ekle’ye tıklayın ve
 3. Adınızı ve ayarın açıklamasını girin.
 4. Oma URI: ./System/Vendor/MSFT/BitLocker/RemovableDrivesExcludedFromEncryption
 5. Veri türü (Knowledge kind): String (Dize)
 6. Değer (Worth): önceki adımlarda kopyaladığınız donanım Kimliğinizi girin.
 7. Kaydet’e ve ardından İleri’ye tıklayın.
 8. Atamalar (Assignments) sekmesinde bu ilkenin uygulanmasını istediğiniz grubu seçin.
 9. İleri’ye tıklayın ve Gözden Geçir + oluştur sekmesinde Oluştur’a tıklayın.

Media Participant: CD Oynatma

Media Participant (Sürüm 11.2202.42.0) için CD oynatma desteği sağlayan bir güncelleme kullanıma sunuldu. Ayrıca tema değişikliklerinin yanı sıra medya içeriğinde sürükle-bırak deneyimine daha iyi uyum sağlamak için iyileştirmeler yapıldı.

Telefonunuz Uygulaması

Yakın zamanda PC’nizdeki Android cihazınızdan en son kullanılan üç uygulamaya kolayca erişmenizi sağlayan Son Uygulamalar özelliği duyurulmuştu. Şimdi ise Workplace üretkenliğinizi Samsung cihazınızla genişleten en son entegrasyon kullanıma sunuluyor.

Workplace mobil uygulamasıyla hareket halindeyken belgelerinize erişebiliyorduk, ancak şimdi gelişmiş Workplace entegrasyonu sayesinde bilgisayarınıza geri döndüğünüzde desteklenen belgeleri Workplace masaüstü uygulamasında veya tarayıcıda açabilirsiniz. Bununla birlikte telefonunuz üzerinden her zaman kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Görev çubuğundaki sistem tepsisindeki Telefonunuz simgesinden veya Uygulamalar sayfasındaki “Son Uygulamalar” açılır penceresinden belge simgesine tıklayın ve hiçbir şeyi kaçırmadan çalışmaya devam edin.

Özellik, belirli Samsung cihazlarında kademeli olarak Home windows Insiders’lara sunuluyor. Testler sonrasında daha geniş kapsamlı bir kullanım sağlanacak.

Current Apps (Son Uygulamalar) Workplace Gereksinimleri

 • Telefon uygulamanızın sürümü 1.22022.60.0 veya üzeri olmalı. Daha eski sürümler, desteklenen bir cihazınız olsa bile en son uygulamaları göstermez.
 • Workplace mobil uygulama sürümü 16.0.14931.20106 veya üzeri olmalı.
 • Desteklenen bir Android cihaz. Son Uygulamalar, Android cihazla daha derin bir entegrasyon düzeyi gerektiriyor ve ekip bunu aydınlatmak için doğrudan Samsung ile çalıştı. Aşağıdakiler gibi OneUI 3.1.1 veya üzeri ve Hyperlink to Home windows Service 2.3 veya üzeri ile Home windows Bağlantısına sahip belirli Samsung cihazlarında mevcut:
  • Samsung Galaxy Z Katlama
  • Samsung Galaxy Z Çevirme
  • Samsung Galaxy S serisi
  • Samsung Galaxy Not serisi

Uygulamaların PC’nizde başlatılması için Android cihazınızın ve PC’nizin aynı Wi-Fi ağına bağlı olması gerekli.

Desteklenen Workplace Dosyaları:

OneDrive’a kaydedilen Phrase, Excel, PowerPoint belgeleri.

Değişiklikler ve İyileştirmeler

Genel

 • Güncellenmiş Yazdırma Kuyruğu deneyimiyle birlikte, yazdırma iletişim kutusunu görüntülemek için CPrintDialog’u kullanan win32 uygulamalarının artık fashionable yazdırma iletişim kutusunu göstermesi için güncelleme yapıldı. Ayrıca fashionable yazdırma iletişim kutusu yerel ağ yazıcılarını otomatik olarak keşfedebilecek ve yeni bir yazıcı seçerseniz Ayarlar’a girmenize gerek kalmadan yüklenecek.
 • Construct 22567 ile kullanıma sunulan Birlikte Aç iletişim kutusunun yeniden tasarımı eskiye geri dönüyor. Home windows Insider’lar tarafından belirlenen bazı performans sorunlarını ele aldıktan sonra yeni tasarım yeniden gelecek.
 • Home windows Terminal kaldırılmış olsa bile kullanıcıların konsola hızlı bir şekilde erişebilmelerini sağlamak için WIN + X menüsü Home windows PowerShell’i işaret edecek şekilde güncelleniyor. Home windows Terminal’i yüklediyseniz ve Home windows PowerShell’in Home windows Terminal’de açılmasını istiyorsanız, Ayarlar > Gizlilik ve Güvenlik > Geliştiriciler bölümüne gitmeniz ve Home windows Terminal’i varsayılan terminal uygulamanız olarak ayarlamanız öneriliyor.
 • Büyüteç ve ekran klavyesi artık Fluent tarzı yeni simgelere sahip.

Başlat Menüsü

 • Artık uygulama klasörlerinizi Başlat’ta adlandırabilirsiniz. Bir klasörü adlandırmak için, bir klasör oluşturun (“Klasör” varsayılan adına sahip olacaktır), klasörü açın, “Advert düzenle”ye tıklayın ve klasör adınızı yazın. Alternatif olarak, klasörü açmak için klavye odağını kullanın, ardından metin kutusunu seçin ve yazmaya başlayın.

Başlangıç ​​Uygulamaları

 • Net sitelerini kolayca görev çubuğunuza sabitleyebilmeniz için Başlarken uygulamasına sabitlenmiş web site önerileri eklendi Bu yeni özelliği bulmak için Başlarken uygulamasını başlatın ve “Seveceğinizi düşündüğümüz uygulamalar ve siteler” sayfasına gidin. Önem verdiğiniz sitelere tek tıklamayla erişebilmeniz için sayfada önerilen sitelerden herhangi birini görev çubuğunuza sabitleyebilirsiniz. Bu deneyim, popüler siteleri öneriyor ve şu anda yalnızca EN-US cihazlarında kullanılabilir.
  Bu deneyim, popüler siteleri önerir ve şu anda yalnızca EN-US cihazlarında kullanılabilir.

Pencereleme

 • Çok parmaklı dokunma hareketlerini güncelleme sürecinin devamı olarak, sola ve sağa kaydırmak ve son kullanılan pencereler arasında geçiş yapmak için üç parmağınızı kullanmayı deneyebilirsiniz.

Görev Yöneticisi

 • Yeni Görev Çalıştır düğmesi artık Görev Yöneticisi’nin tüm sayfalarında kullanılabilir.
 • Yeni Görev Çalıştır simgesi güncellendi.

Giriş

 • Keşfedilebilirliği iyileştirmeye yardımcı olmak için kişiselleştirilebilen emojiler (aile emojisi gibi) artık emoji panelindeki girişlerinin alt köşesinde vurgulu küçük bir nokta gösteriyor.
 • Klavye Düzeni bölümü Hızlı Ayarlar’dan kaldırıldı.

Çözülen Sorunlar

Genel

 • Oyun Hizmetlerinin önceki yapıda çalışmamasına ve bazı oyunların başlatılması ve yüklenmesine neden olan bir sorun ele alındı.
 • Home windows’un genel kullanımı sırasında son yapıları etkileyen birkaç yüksek isabetli explorer.exe çökmesi düzeltildi.
 • Doğrudan Home windows 10’dan en son Home windows 11 Geliştirme Kanalı yapılarına yükseltmeye çalışan Home windows Insider’lar için bir hata düzeltildi.

Görev Yöneticisi

 • Birkaç yüksek isabetli Görev Yöneticisi çökmesi düzeltildi.
 • Odak Ayrıntılar sayfasının içindeyse ve yazmaya başlarsanız odağın ilk harften sonra işlemler listesinde hareket etmeyi bırakması sorunu giderildi.
 • Özet görünümünde Performans sayfasını kullanıyorsanız Görev Yöneticisi’nin başlık çubuğu artık gizlenecek.

Başlat Menüsü

 • Animasyon efektlerini devre dışı bırakmış olsanız bile başlangıç klasörlerinin animasyonları göstermeye devam etmesine sebep olan bir sorun düzeltildi.
 • explorer.exe yeniden başlatıldıktan sonra Başlat’ın sabitlenmiş ve klasör düzenlerinin varsayılana sıfırlanmasına neden olan bir sorun giderildi.
 • Ekranınızın ölçeğini değiştirirken Başlat menüsünün yan tarafında şeffaf bir çizgiye neden olan temel bir sorun çözüldü.

Odak

 • Artık Saat uygulamasından başlatılan oturumlarda olduğu gibi, Bildirim Merkezi’nden başlatılan 30 dakikadan uzun süren odak oturumlarında da aynı araları göreceksiniz.
 • Bir odak oturumu başlatmadan önce Rahatsız etmeyin açılırsa, odak oturumunun durdurulması artık Rahatsız etmeyin özelliğini kapatmayacak.
 • Bir odak oturumunu açarsanız, oturumu kapatmanız veya yeniden başlatmanız gerektiğinde sıfırlanmayacak.
 • Takvimin altında bir odak oturumunu sonlandırırken klavye odağınızın beklenmedik bir şekilde Bildirim Merkezi’nin en üstüne taşınmasına neden olan sorun düzeltildi.
 • Ayarlar > Sistem > Bildirimler > Öncelik bildirimlerini ayarla’ya uygulama eklemenizi engelleyen bir sorun düzeltildi.

Giriş

 • Kızgın surat emojisinin Türkçede “kızgın” kelimesi kullanılarak aranamaması sorunu düzeltildi.
 • Odak UAC iletişim kutusuna ayarlandığında Japonca IME’nin beklenmedik bir şekilde Katakana moduna geçmesi sorunu giderildi.
 • Ayarlar > Zaman ve Dil > Dil ve Bölge’de bir üçüncü taraf IME’yi belirli dilden kaldırdığınızda giriş değiştiricide görünmeye devam edebileceği bir sorun giderildi.
 • Son yapılarda bazı beklenmedik imleçle ilgili uygulama çökmelerinin yanı sıra belirli uygulamaların alanlarında farenin görünmez olmasına neden olan sorun ele alındı.
 • Ekranın yanından Bildirim Merkezi’ni getirme hareketinin Arapça veya İbranice görüntüleme dillerinde çalışmamasına neden olan bir sorun giderildi.

Ayarlar

 • Ağ ve İnternet’in üst kısmındaki üstbilgi için, Arapça ve İbranice görüntüleme dillerinde zikzak işaretinin geriye doğru olduğu bir sorun düzeltildi.

Pencereleme

 • Ayarlar > Kişiselleştirme > Renkler altında saydamlık kapalıysa, ALT + Tab arka planı artık saydam görünmüyor.
 • Bir pencereyi ekranın en üstüne sürükler ve ardından tekrar aşağı sürüklerseniz, yakalama düzenleri için kapatma animasyonu artık daha tutarlı bir şekilde görüntülenecek.
 • Ekranın üst kısmındaki ek düzenleri çağırırken bir animasyon sorununu düzeltmek için küçük ayarlamalar yapıldı.
 • Belirli pencereleri ekranın üst kısmındaki ek düzenlerde sürüklerken meydana gelen bir explorer.exe çökmesi düzeltildi.
 • Ekranda ek yardım gösterilirken Görev Görünümü başlatıldığında Görev Görünümü’nün yanıt vermemesine neden olan bir sorun azaltıldı.
 • Touchpad’inizde çok hızlı bir hareketle başlatırsanız ALT + Tab’ın açık kalmasına neden olabilecek bir sorunu çözmek için bazı çalışmalar yapıldı.
 • Bir uygulama tam ekran moduna girip çıkarken meydana gelebilecek explorer.exe çökmesi çözüldü.

 • Son birkaç derlemede hücresel bağlantıların belirli cihazlarda çalışmamasına neden olan bir sorun giderildi.
 • Önceki yapıda Wi-Fi hızının düşmesine neden olan bir sorun için çalışmalar yapıldı.

Sesli Erişim

 • Sesli erişim başlığının masaüstü simgelerinin en üst sırasını veya tam ekran uygulamaların en üstünü engellemesine neden olan bir sorun düzeltildi.

Canlı Altyazılar

 • Canlı altyazılar artık Masaüstünüzde gösterilecek.
 • Canlı altyazı penceresi (örneğin tam ekran bir uygulama kullanırken) “ekranda kayan” pencere konumu artık ayarlar açılır penceresinde seçildiği gibi doğru şekilde gösterilecek.
 • Canlı altyazı penceresinin maksimum yüksekliği artık monitör yüksekliğinin %40’ı ile sınırlandırıldı.
 • Canlı altyazılar artık maksimum yükseklikteki canlı altyazı penceresi küçültüldüğünde kilitlenmeyecek.
 • Mono sesi değiştirmek artık canlı altyazıları çökmesine sebep olmayacak.

Ekran Okuyucu

 • Ekran Okuyucusu’nun Ayarlar > Erişilebilirlik > Ekran Okuyucusu’nda Shift + Tab kullanılarak gezinirken daraltılmış bölümleri nasıl okuduğuyla ilgili bir sorun düzeltildi.
Pill için Optimize Edilen Görev Çubuğu
 • Başlangıç ​​veya Hızlı Ayarlar’ı göstermek için iki kez kaydırmak artık gerekli değil.
 • Harici bir monitör bağlıysa Başlat menüsünü çağırmak için kaydırma hareketinin yanlış ekranda görüntülenmesi sorunu giderildi.
 • Bildirimler artık pill için optimize edilmiş görev çubuğuyla çakışmayacak.
 • Görev Görünümü başlatıldığında Masaüstleri alanının tamamen işlenmemesine neden olan bir sorun düzeltildi.
 • Uygulamanın yeni bir örneğini başlatmak için bir uygulama simgesine orta tuşla tıklama işlevi şimdi tekrar çalışıyor.

Diğer

 • Donanım anahtarlarınızı kullanırken görüntülenen ses açılır penceresindeki yüzde, artık tasarımda tutarlı bir şekilde ortalanacak.
 • Kilit ekranındaki erişilebilirlik seçenekleri arasında geçiş yaparken ve bunları kapatırken klavye odağının ve gezinmenin çalışma şekli iyileştirildi.