Wuhan Koronavirüsü (2019-nCoV) Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

blackonder

Administrator
Yönetici
Wuhan virüsü (2019 nCoV Coronavirus) ve grip / soğuk algınlığı semptomları arasındaki fark nedir?
Çok benzerler. Klinik olarak, ikisi arasında ayrım yapmak zordur; bunun için laboratuvar tabanlı testler kullanmak gerekir.

İnsanlar, soğuk algınlığı gibi Wuhan koronavirüsünden kendiliğinden iyileşebilir mi?
Evet, insanlar enfeksiyonu takiben doğal olarak iyileşebilir. Ancak enfeksiyondan kurtulmak mümkün olsa da, bazı hastalar da şiddetli hastalık ve zatürre gelişebilir.

Semptomlar neler?
Çoğu vakada ateş, öksürük ve nefes darlığı var. Daha ciddi vakalarda, enfeksiyon ciddi akut solunum sıkıntısı olan pnömoniye neden olabilir.

Virüs hamile kadınları nasıl etkiler ve doğmamış çocuğa bulaşır mı?
Şu anda, doğmamış çocuğa anne yoluyla bulaşma olup olmadığını belirlemek için yeterli bilgi mevcut değildir. Ancak hamile bir kadın, bağışıklık sistemi baskılanmış ve solunum yolu enfeksiyonlarının komplikasyonlarına daha duyarlı oldukları için daha şiddetli bir hastalık gelişebilir.

Virüs yüzme havuzları gibi su yoluyla bulaşabilir mi? Kişi gözünden enfekte olabilir mi?
Kişi enfekte bir kişiye çok yakın yüzmedığı sürece yüzme havuzundan bulaşma olasılığı düşüktür. Evet, gözlerden enfekte olmak mümkündür.

Koronavirüs ile enfekte olanlar nasıl tedavi ediliyor?
Koronavirüs enfeksiyonları için şu an için bir tedavi yöntemi yok.Bu nedenle doktorlar tarafından yapılan tedavi, semptomları hafifletmek için dinlenme ve ilaç tedavisini içerir.

Wuhan koronavirüsü daha fazla mutasyon geçirecek mi?
Şu an için bilinmemektedir.

Yeni Koronavirüsü nasıl teşhis edilir?
2019-nCoV enfeksiyonu, boğazdan alınan bir kültürle veya akciğerlerden gelen sıvı gibi solunum örneklerinde virüsün kanıtını bularak teşhis edilir.

Virüs nasıl yayılır? Yakalayabilir miyim?
Coronavirus uzmanları, yeni koronavirüsün bir hayvan türünden kaynaklandığını ve daha sonra insanlara yayıldığını düşünüyor.

Yeni koronavirüs insandan insana bulaşabilir. Koronavirüs, hastalığa yakalanan bir kişiden öksürme, temas veya hapşırma yoluyla geçebilir. Buna ek olarak, yeni koronavirüsün eşyalar üzerinde uzun süre kalmadığı söyleniyor.

Kimler risk altında?
Çin'i ziyaret eden veya enfekte olmuş bir kişiyle temasa geçen insanlar, son 14 gün içinde hastalığı yakalama riski altında olabilir. Diyabet, kronik akciğer hastalığı, böbrek yetmezliği (zayıf bağışıklık sistemi olan kişiler) ve yaşlılar da dahil olmak üzere hastalık riski daha yüksek olabilir.

Yeni Koronavirüsten nasıl korunabilirim?
Kendinizi korumanın en iyi yolu
, herhangi bir solunum yolu enfeksiyonuna karşı aynıdır.Bunlar;
  • Ellerinizi en az 20 saniye boyunca sabunla yıkayın.
  • Öksürürken ve hapşırırken burnunuzu ve ağzınızı kapatın.
  • Soğuk algınlığı veya grip benzeri semptomları olan kişilerle yakın temastan kaçının.
  • Canlı veya ölü çiftlik veya vahşi hayvanlarla yakın temastan kaçının.
Belirtilerim var. Ne yapmalıyım?
Semptomlarınızın başlamasından önceki 14 gün içinde Çin'e seyahat ettiyseniz veya bu bölgeden geçtiyseniz buna ek olarak, ateş ve nefes almanızda zorluk varsa, lütfen bölgenizdeki en yakın sağlık kuruluşunu ziyaret edin.

Koronavirüs olan bir kişiyle temas edersem ne yapmalıyım?
Koronavirüslerin kişiden kişiye yayılması genellikle birbirleriyle yakın temas halindeki kişiler arasında görülür. Yakın temas, bulaşıcı olan bir kişiyle en az 15 dakika boyunca yüz yüze görüşülmüş veya en az 2 saat boyunca aynı kapalı alanda bulunan kişidir.

Kişi ile temasınız bundan daha azsa, enfekte olma riskiniz çok daha düşüktür.

Bununla birlikte, önlem olarak, bulaşıcı kişiye en son maruz kaldıktan 14 gün sonrasına kadar sağlığınızı izlemelisiniz. Ateş ,öksürük ve nefes almada zorluk belirtileri de dahil olmak üzere belirtiler gelişirse, lütfen en yakın sağlık kuruluna gidiniz.

Yüz maskeleri virüse karşı koruma sağlıyor mu? Hangi yüz maskeleri?
Semptomları olan ve yeni koronavirüs ile enfekte olabilecek kişilerin evde tek başına kalmaları gerekir. Ayrıca, virüsü başkalarına bulaşma riskini azaltmak için tıbbi tavsiye ararken cerrahi bir yüz maskesi takmalıdır.

Yeni koronavirüs şüphesi olan hastalara bakan sağlık çalışanları, virüse karşı korunmak için P2 maskeleri kullanmalıdır, ancak bunlar uygun test edilmeli ve uygun şekilde giyilmelidir.

Kaynaklar:
 
Son düzenleme:
Üst