Haber macOS Big Sur Tanıtıldı! İşte Gelen Yenilikler

Admin

Moderator
Yönetici
1592862972119.png

Apple, WWDC 2020 etkinliğinde resmi olarak macOS Big Sur'ı duyurdu MacOS'un yeni sürümü yenilenmiş bir kullanıcı arayüzü tasarımı, daha iyi uygulamalar, daha fazla özellik, daha iyi performans ve gelişmiş gizlilik getiriyor. Ayrıca daha yeni bir Apple Haritalar, Mesajlar ve Safari uygulamaları getiriyor.

Kontrol Merkezi Mac'lere Geliyor!
1592863089431.png

MacOS Big Sur ile Apple, Kontrol Merkezi'ni Mac'lere getiriyor. Ekranın sağ üst köşesinde görünen Kontrol Merkezi, ekran parlaklığı çubuğunu ve ses kontrolü ile Bluetooth, Wi-Fi, Rahatsız Etmeyin Modu ve Klavye Parlaklığını ayarlamanıza olanak sağlar. Ayrıca AirPlay kontrollerini ve müzik çalar widget'ını da gösterir. Bu, iOS 14 ve iPadOS 14'teki Kontrol Merkezi'ne oldukça benzer, ancak bazı açılardan daha da iyidir.

Widget'larla Yeniden Tasarlanan Bildirim Merkezi!
1592863193807.png

MacOS Big Sur'daki yeniden tasarlanan Bildirim Merkezi, bildirimleri ve widget'ları tek ekranda tek bir görünümde getiriyor. Bildirimler söz konusu olduğunda, Bildirim Merkezi aynı uygulamadan gelen bildirimleri gruplandırır, böylece daha az dağınık görünür.
1592863246898.png

Apple ayrıca macOS Big Sur'da widget'ları yeniden tasarladı, bu yüzden şimdi daha modern görünüyorlar ve bildirimlerin yanında kalıyorlar. Geliştiriciler artık macOS'a kendi widget'larını da getirebilir.

Yeni Mesajlar Uygulaması Memoji ve Memoji Çıkartmaları!
İOS 14 ve iPadOS 14'e benzer şekilde, macOS Big Sur'daki Mesajlar uygulaması daha yeni Memoji, Memoji çıkartmaları, sabitlenmiş Konuşmalar ve çok daha fazla yeni özellikler getirir.

MacOS Big Sur için Yeni Haritalar Uygulaması!
Ekran Alıntısı.PNG

Apple ayrıca macOS 11 Big Sur içeren Mac'ler için tamamen yeni bir Apple Haritalar uygulaması getiriyor.

Safari Daha Hızlı, Daha Güvenli!
Ekran Alıntısı.PNG

Yeni Safar web tarayıcı uygulaması, macOS Big Sur ile büyük bir yükseltme gördü. Apple şimdi dünyadaki diğer tüm tarayıcılardan daha hızlı olduğunu ve Google Chrome'dan% 50 daha hızlı olduğunu iddia ediyor. Şirket ayrıca gücü daha verimli hale getirdi ve Apple, yeni Safari uygulamasının daha az güç tükettiğini ve MacBook'larda daha fazla pil ömrü sunduğunu iddia ediyor. Safari'nin başlangıç sayfası artık özelleştirilebilir ve duvar kağıtları ayarlayabilir ve hatta arka plan için kendi resimlerinizi kullanabilirsiniz.

Safari de artık ana dil çeviri özelliğini kullanıyor, bu nedenle dilinizde olmayan bir web sayfasını ziyaret ederseniz, Safari otomatik olarak metni dilinize dönüştürebilir.

Apple ayrıca Safari'ye daha fazla üçüncü taraf uzantı getiriyor ve kullanıcı verilerinin gizliliğini artırıyor.

Yeni Catalyst!
Geçen yıl tanıtılan Catalyst, geliştiriciler tarafından iOS uygulamalarını Mac'e getirmek için kullanılıyor. Apple, uygulamaların Mac ekranının doğal çözünürlüğünden yararlanabilmesi için Catalyst'in güncellendiğini söyledi. Geliştiriciler ayrıca yeni menü ve klavye API'lerine erişebilecek.
 
Üst