Merhaba!

TeknoKalesi Forum'a Hoşgeldiniz! Sitemize üye olarak paylaşımda bulunabilir ve yardım alabilirsiniz.

Şimdi üye ol!

Rehber iOS Cihazınıza UTM Uygulaması Aracılığıyla Windows 7 Yükleme Rehberi

blackonder

Administrator
Yönetici
UTM, iOS için tam özellikli bir sanal makine ana bilgisayarıdır. Kısacası, iPhone ve iPad'inizde Windows, Android ve daha fazlasını çalıştırmanıza olanak sağlar.

Özellikleri
  • Qemu sayesinde x86_64, ARM64 ve RISC-V dahil 30+ işlemci destekleniyor.
  • SPICE sayesinde para-sanallaştırılmış ile hızlı yerel grafikler.
  • Qemu TCG kullanarak JIT tabanlı hızlanma.
  • iOS11 ve üzeri ile uyumludur.
  • VM'leri doğrudan cihazınızdan oluşturun, yönetin ve çalıştırın
Yüklemeden Önce Bilmeniz Gerekenler
  • Geliştiriciye göre jailbreak şart değil ancak bazı koşullar var. Gelen bilgilere göre geliştirici hesabı olanlar jailbreak yapmadan uygulamayı sorunsuz bir şekilde çalışıtırıyor. Geliştirici hesabı olmayan kullanıcıların uygulamanın çalışabilmesi için jailbreak yapması gerekiyor. İlerleyen sürümlerde belki bu durum değişebilir.
  • Örneğin şu an iPad'ime Windows 7 kurdum. Ama bazı sorunlar var şimdilik. Wifi bağlantısı ve Hoparlör çalışmıyor. İlerleyen sürümlerde belki düzeltilir.
  • Windows işletim sistemini kurarken cihazında en az 35 GB alan belirleyin.
  • Uygulamada RAM seçeneğinde cihazınızda bulunan RAM miktarının yarısı kadar seçin aksi takdirde cihazınızda Windows kurulumunu başlattığınızda uygulama çöker ve açılmaz. Ayrıca cihazınızda bulunan çekirdek sayısını uygulamaya doğru bir şekilde girin.
iOS Cihazınıza Windows 7 Yükleme Rehberi

1.Bölüm - UTM Uygulamasını iOS Cihazına İndirme

1.Adım:
İlk başta, Safari Tarayıcı'yı kullanarak bu bağlantıya gidin ve INSTALL düğmesine basın.
IMG_0964.PNG

2.Adım: Açılır pencere görüntülendiğinde, onay için tekrar Yükle tuşuna basın.
IMG_0965.png

3.Adım: Birkaç dakika içinde, cihazınıza AppCake yüklenecektir.
1582307176397.png

4.Adım: Ayarlar> Genel> Profiller> AppCake ile ilgili sertifikaya güven seçeneğine tıklayın.
IMG_0967.PNG

5.Adım: Artık AppCake'i cihazınızda açabilirsiniz, ancak yine de doğrulamanız gerekir. Verify düğmesine basın.
IMG_0968.PNG

6.Adım: Safari Tarayıcısına yönlendirileceksiniz. Yapılandırma profili için İzin Ver'e basın.
IMG_0969.PNG

7.Adım: Profil cihazınıza indirilecek.
IMG_0970.png

8.Adım: Ardından yine Ayarlar> Genel> Profiller> İndirilen Profil'e gidin.

9.Adım: AppCake Yapılandırma profili için Yükle düğmesine basın.

10.Adım: Ardından varsa kilit ekranı şifrenizi girin.

11.Adım: Tamamlandığında, açılır pencere de Open'a basın.
IMG_0972.PNG

12.Adım: AppCake uygulaması açılacaktır.

13.Adım: AppCake uygulamasından çıkıp UTM Uygulamasını Safari aracılığıyla buradan indirin. (UTM.ipa)
IMG_0973.PNG

14.Adım: Uygulama cihazınıza indikten sonra Dosyalar uygulamasından İndirilenler'e girin.
IMG_0976.PNG

15.Adım: İndirdiğiniz UTM uygulamasının üzerine basılı tutun. Ardından Yukarıdan Paylaş'a tıklayıp Daha Fazla'ya dokunun.
IMG_0977.PNG

16.Adım: Sonra AppCake'e kopyala'ya tıklayın.
IMG_0977.png

17.Adım: Evet'e tıklayıp devam edin.
Ekran Alıntısı.PNG

18.Adım:
Ardından İndirilenler'e gireceksiniz. Oradan indirdiğiniz UTM uygulamasına tıklayın.
IMG_0980.PNG

19.Adım: Install'e tıklayın. Ardından tekrar Yükle'ye tıklayın. Son olarak ana ekrana UTM uygulaması gelmiş olacaktır.
IMG_0981.png
1582307176397.png

2.Bölüm - İnternetten İndirdiğiniz Windows 7 .iso Dosyasını iOS Cihazınıza Aktarma (Windows 7 Home Basic öneriyorum.)

1.Adım:
İlk önce internetten bilgisayarınıza Windows 7 .iso dosyası indirmeniz gerekmektedir.

2.Adım: Bilgisayarınıza iTunes uygulamasını indirin. Böylelikle iOS cihazımıza indirdiğimiz .iso dosyasını aktarabileceğiz.

3.Adım: iTunes uygulamasını açın ve iPad/iPhone'nunuzu bilgisayarınıza bağlayın.

4.Adım: iTunes uygulamasında cihazınızın küçük simgesine dokunun.
Ekran Alıntısı.PNG

5.Adım: Ardından kenardaki sekmeden Dosya Paylaşma'ya tıklayıp UTM uygulamasının üzerine dokunun.
Ekran Alıntısı.PNG

6.Adım: UTM Belgeleri yazan yere indirdiğimiz Windows .iso dosyasını ya sürükleyip bırakalım ya da Dosya Ekle'ye tıklayıp .iso dosyasını bulup ekleyelim. Cihanıza .iso dosyasının yüklenmesi biraz zaman alacaktır. Lütfen bekleyin. Dosya yüklendiğinde liste de gözükecektir.
Ekran Alıntısı.PNG

3.Bölüm - iOS Cihazınıza Windows 7 Yükleme

1.Adım:
iOS cihazımızda UTM uygulamasını açalım. Ardından yukarıdaki artı işaretine basalım. Daha sonra bir sekme açılacaktır. O sekme de Name kısmına kuracağımız işletim sisteminin adını kısaca yazalım. Memory kısmına, cihazınızda bulunan RAM miktarının yarısı kadar MB şeklinde yazalım. CPU Count kısmına ise cihazınızda bulunan işlemci çekirdek sayısını yazın.
IMG_0054.PNG

2.Adım: Setup Drives'e tıklayın. Ardından artı simgesine dokunun.
IMG_0055.PNG

3.Adım: Böylelikle New Drive kısmına girmiş olacaksınız. Burada CD/DVD Drive seçeneği açık olsun.
IMG_0056.PNG

4.Adım: Path'a tıklayıp ardından artı simgesine basıp Import'a tıklayın ve Windows .iso dosyasını uygulamaya aktarın. (Gözat'a basıp iPad/iPhone'umda olan bölüme girip UTM'ye tıklayıp .iso dosyasını seçelim.)
1582300640495.png
1582300577444.png

5.Adım: .iso dosyası uygulamada gözükecektir.
IMG_0059.PNG

6.Adım: İşletim sisteminin çalışabilmesi için yeteri kadar (yaklaşık 35GB) hard disk alanı oluşturun. Select Disk kısmından yine artı simgesine tıklayın. Bu sefer Create seçeneğine tıklayın.
1582300640495.png

7.Adım: Ardından Name kısmında hard diskinize bir ad verin. Sonra sonuna .img uzantısı eklemeyi unutmayın. Sonra Size kısmında hard diskinize vereceğiniz alanı mb cinsinde belirleyin. (Örneğin 35 GB = 35000 MB). Save'e tıklayın.
IMG_0063.PNG

8.Adım: Select Disk kısmında iki tane dosya ismi olması lazım. Birisi windows .iso dosyamız birisi de windows'un çalışabilmesi için gerekli alan. Oluşturduğunuz .img dosyasına tıklayın CD/DVD Drive seçeneğinin kapalı olduuğuna dikkat edin. Sonra her iki dosyanın ismi yine liste de gözüküyorsa işlem tamamlanmıştır. Ardından Save'e tıklayıp kuracağımız işletim sistemini kaydedelim
IMG_0064.PNG
IMG_0065.PNG

9.Adım: Eğer işlemleri doğru yaptıysanız işletim sistemi uygulama da gözükecektir. Üzerine tıklayın ve Windows kurulumuna başlayın.
IMG_0066.PNG

10.Adım: Windows önyükleme ekranı karşınıza çıkacaktır.
IMG_0067.PNG
IMG_0068.PNG

11.Adım: Şimdi karşınıza Windows'u yüklemek için Şimdi Yükle seçeneği çıkacaktır. Ona tıklayın.
1582306978309.png
1582307013871.png

12.Adım: Lisans koşullarını kabul edip ileriye tıklayın.
IMG_0072.png

13.Adım: Yükleme türü olarak Özel'e tıklayın. Ardından Windows için ayırdığınız hard disk alanı karşınıza çıkacaktır. Hard Diski seçin ve Sürücü Seçenekleri'ne tıklayıp Yeni'ye basıp Uygula'ya tıklayın. Windows çalışması için ek bölümler oluşturabilir dedikten sonra Tamam'a tıklayıp Hard Disk'inizi seçip İleri'ye tıklayın.
IMG_0074.png
IMG_0075.png

IMG_0077.png

14.Adım: iOS cihazınızda Windows kurulumu başlayacaktır. Lütfen yüklenmesini bekleyin. Yüklenme sürecinde işletim sistemi kapanıp yeniden açılabilir bekleyin.
IMG_0079.png

15.Adım: Yükleme tamamlanma aşamasına gelene kadar bekleyin.
IMG_0081.png

16.Adım: Yükleme tamamlandığında ekranınıza kullanıcı adı yazın diye bir yazı gelecektir. Lütfen bir kullanıcı adı yazıp ilerleyin. Daha sonra Windows ürün anahtarı isteyecektir yoksa atla deyip geçin. Ardından saat ayarları gelecektir. Windows ayarları sonlandırılıyor yazdıktan sonra Windows işletim sistemi açılacaktır.
IMG_0082.png
IMG_0085.png
IMG_0088.png

iPad Pro 3.Nesil Cihazıma Kurduğum Windows 7'den Ekran Görüntüleri
1582306233264.png
1582306181968.png

IMG_0093.png
1582306334447.png

IMG_0092.png
IMG_0092.png

Ekli dosyalar

Son düzenleme: