Merhaba!

TeknoKalesi Forum'a Hoşgeldiniz! Sitemize üye olarak paylaşımda bulunabilir ve yardım alabilirsiniz.

Şimdi üye ol!

Rehber iOS Cihazınıza UTM Uygulaması Aracılığıyla macOS X Yükleme Rehberi

blackonder

Administrator
Yönetici
UTM, iOS için tam özellikli bir sanal makine ana bilgisayarıdır. Kısacası, iPhone ve iPad'inizde Windows, macOS X, Android ve daha fazlasını çalıştırmanıza olanak sağlar.

Yüklemeden Önce Bilmeniz Gerekenler
  • Yükleyeceğiniz macOS X sürümü İngilizcedir. Maalesef Türkçe dil seçeneği yok.
  • macOS 10.4 işletim sistemini kurarken cihazında en az 10 GB alan belirleyin.
  • macOS 10.5 sürümleri için ise en az 15GB alan belirleyin.
1.Bölüm - UTM Uygulamasını iOS Cihazına İndirme
Apple cihazınız aracılığıyla Safari'den UTM uygulamasının en son sürümünü buradan indirin. Cihazınız jailbreak'li ise Cydia'dan Filza adlı dosya görüntüleme programını indirin. Ardından Dosyalar'da indirdiğiniz UTM uygulamasının üzerine basılı tutun.

Ardından Yukarıdan Paylaş'a tıklayıp Daha Fazla'ya dokunun.

IMG_0977.PNG

Sonra Filza'ya kopyala'ya tıklayın ve UTM'yi yükleyin.

2.Bölüm - macOS .iso Dosyasını iOS Cihazınıza Aktarma

1.Adım:
İlk önce bilgisayarınıza macOS dosyası indirmeniz gerekmektedir.

Eğer indirdiğiniz dosya iso değilse, dosyayı ISO dosya türüne çevirmeliyiz. İnternetten UltraISO programını indirin. Programda Araçlar'a tıklayın. Ardından ''Dönüştür''e basın. DMG dosyanızı seçin ve ISO dosyasına çevirin.

Eğer dosya .iso ise direkt ios cihazınıza aktarabilirsiniz. Yalnız macOS 10.5 sürümünü deneyecekseniz mouse'un çalışabilmesi için oluşturduğunuz VM'ye argüman girmelisiniz. VM ayarlarından System'i tıklayın. Ardından Additional Arguments kısmına bu kodu girin (-M mac99,via=pmu) ve Done'a tıklayıp kaydedin.

2.Adım: Bilgisayarınıza iTunes uygulamasını indirin. Böylelikle iOS cihazımıza indirdiğimiz .iso dosyasını aktarabileceğiz.

3.Adım: iTunes uygulamasını açın ve iPad/iPhone'nunuzu bilgisayarınıza bağlayın.

4.Adım: iTunes uygulamasında cihazınızın küçük simgesine dokunun.

Ekran Alıntısı.PNG

5.Adım: Ardından kenardaki sekmeden Dosya Paylaşma'ya tıklayıp UTM uygulamasının üzerine dokunun.

Ekran Alıntısı.PNG

6.Adım: UTM Belgeleri yazan yere indirdiğimiz macOS.iso dosyasını ya sürükleyip bırakalım ya da Dosya Ekle'ye tıklayıp .iso dosyasını bulup ekleyelim. Cihazınıza .iso dosyasının yüklenmesi biraz zaman alacaktır. Lütfen bekleyin. Dosya yüklendiğinde liste de gözükecektir.

Ekran Alıntısı.PNG

3.Bölüm - iOS Cihazınıza macOS Yükleme

1.Adım:
iOS cihazımızda UTM uygulamasını açalım. Ardından yukarıdaki artı işaretine basalım. Daha sonra bir sekme açılacaktır. O sekme de Name kısmına kuracağımız işletim sisteminin adını kısaca yazalım. Architecture yazan kısma PowerPC (PPC)'yi girin. Memory kısmına,cihazınızda bulunan RAM miktarına göre 512, 1024 veya 1536 MB girin. Ben iPad Pro 3.Nesil cihaz da 1536 MB RAM girdim daha yüksek yazdığımda çalışmadı . CPU Count kısmına ise cihazınızda bulunan işlemci çekirdek sayısına 1 yazın.

IMG_0242.PNG

2.Adım: Setup Drives'e tıklayın. Ardından artı simgesine dokunun.

IMG_0055.PNG

3.Adım: Böylelikle New Drive kısmına girmiş olacaksınız. Burada CD/DVD Drive seçeneği açık olsun.

IMG_0056.PNG

4.Adım: Path'a tıklayıp ardından artı simgesine basıp Import'a tıklayın ve macOS.iso dosyasını uygulamaya aktarın. (Gözat'a basıp iPad/iPhone'umda olan bölüme girip UTM'ye tıklayıp .iso dosyasını seçelim.)

1582300640495.png

5.Adım: .iso dosyası uygulamada gözükecektir.

IMG_0246.PNG

6.Adım: İşletim sisteminin çalışabilmesi için yeteri kadar (yaklaşık 12GB) hard disk alanı oluşturun. Select Disk kısmından yine artı simgesine tıklayın. Bu sefer Create seçeneğine tıklayın.

1582300640495.png

7.Adım: Ardından Name kısmında hard diskinize bir ad verin. Sonra sonuna .img uzantısı eklemeyi unutmayın. Sonra Size kısmında hard diskinize vereceğiniz alanı mb cinsinde belirleyin. (Örneğin 12 GB = 12000 MB). Save'e tıklayın.

IMG_0247.PNG

8.Adım: Select Disk kısmında iki tane dosya ismi olması lazım. Birisi macOS.iso dosyamız birisi de macOS'un çalışabilmesi için gerekli alan. Oluşturduğunuz .img dosyasına tıklayın CD/DVD Drive seçeneğinin kapalı olduğuna dikkat edin. Sonra her iki dosyanın ismi yine liste de gözüküyorsa işlem tamamlanmıştır. Ardından Save'e tıklayıp kuracağımız işletim sistemini kaydedelim.

IMG_0064.PNG

9.Adım: Eğer işlemleri doğru yaptıysanız işletim sistemi uygulama da gözükecektir. ''i'' simgesine tıklayın. Burada işletim sisteminin çalışabilmesi için gerekli ayarları yapacağız.

IMG_0247.PNG

10.Adım: System sekmesine girip System yazan yerde mac99 based PowerMAC'i seçin.

IMG_0251.PNG

11.Adım: Ardından geri dönüp Sound'u kapatın.

IMG_0250.PNG

12.Adım: Şimdi Done'a tıklayıp ayarlarımızı kaydettikten sonra macOS kurulumunu başlatabiliriz. macOS X önyükleme ekranı karşınıza çıkacaktır.

IMG_0207.PNG

13.Adım: Türkçe dili maalesef yok. İngilizce'yi seçip devam edelim.
IMG_0254.PNG

14.Adım: macOS yükleme ekranı çıkacaktır. Continue'ye tıklayıp devam edelim.
IMG_0255.PNG

15.Adım: Yazılım koşullarını Agree'ye tıklayıp kabul edin.
IMG_0256.PNG

16.Adım: Şimdi oluşturduğumuz Hard diski tanımlamamız gerekiyor. Utilities'e girip ''Disk Utility'' ye tıklayın.

IMG_0258.PNG

17.Adım: Ardından önceden oluşturduğunuz Qemu Harddisk'i seçip Erase sekmesine tıklayın. Aşağıdaki Erase'e tıklayın ve harddiskinizi biçimlendirin. Kırmızı simgeye dokunup Harddisk oluşturma bölümünden çıkın.

IMG_0259.PNG

18.Adım: Şu an macOS X kurulumu için hard diskiniz gözükecektir. Lütfen oluşturduğunuz Harddisk'e basın. Ardından Continue'ye tıklayın.

19.Adım: Şimdi Install'e tıklayıp devam edelim.

IMG_0261.PNG

20.Adım: Şimdi macOS iOS cihazınıza kurulacaktır.

IMG_0263.PNG

21.Adım: Yükleme bittikten sonra işletim sistemi yeniden başlayacaktır. Yine kurulum ekranının başına dönmüş olacaksınız. Bu durumda işletim sistemini yukarıdaki butondan kapatın. Ardından System sekmesine girin. ''Try booting first'' yazan yerde Harddisk'i seçip Done'a tıklayıp işlemi kaydedin. Şu an yüklenen macOS X işletim sistemini başlatabilirsiniz.

4.Bölüm - İşletim sisteminin ön ayarlarını yapma
IMG_0265.PNG

1.Adım: Show All'a tıklayıp Türkiye'yi seçin.
IMG_0267.PNG

2.Adım: Do not transfer my information'a tıklayın. Ardından Continue'ye tıklayıp devam edin.

IMG_0268.PNG

3.Adım: Keyboard US olarak kalsın. Devam edin.

IMG_0269.PNG

4.Adım: Apple ID oluşturmadan Continue'ye tıklayıp devam edin.
IMG_0270.PNG

5.Adım: Bilgilerinizi girin ve devam edin.

IMG_0271.PNG

6.Adım: A Few More Questions'ı doldurup devam edin.

IMG_0272.PNG

7.Adım: Parola oluşturmadan devam edin. Sonra konumunuzu ve saati ayarlayın. Ardından Done'a tıklayın. macOS X işletim sistemi açılacaktır.

Ekran Görüntüleri

IMG_0277.png

Ekli dosyalar

Son düzenleme: