Merhaba!

TeknoKalesi Forum'a Hoşgeldiniz! Sitemize üye olarak paylaşımda bulunabilir ve yardım alabilirsiniz.

Şimdi üye ol!

Haber iOS 14 Tanıtıldı! İşte Gelen Yenilikler

blackonder

Administrator
Yönetici
Katılım
29 Kas 2019
Mesajlar
219
1592854990736.png

Apple bugün, WWDC 2020 sanal geliştirici konferansında iOS işletim sisteminin bir sonraki büyük versiyonu olan iOS 14'ü duyurdu . Ve her zamanki gibi, iOS'un yeni sürümü büyük ve küçük özelliklerle dolu.

Yenilenen Ana Ekran Tasarımı
1592853446276.png

iOS 14 ile birlikte gelen tüm uygulamalarınızı otomatik olarak organize edecek ve çeşitli kategorilere ayıracak yeni bir Uygulama Kitaplığı özelliği var. Bu özellik, uygulama sayfalarının azaltılmasına yardımcı olur ve ayrıca ihtiyaç duymadıkları sayfaları gizleyebilir. Bu özellik, kullanımınıza bağlı olarak uygulama önerileri vermek için cihazdaki önerileri de kullanacaktır.

Ana Ekrana Eklenebilen Yeniden Tasarlanmış Widget'lar
1592853716693.png

Widget'lar, iOS 10'dan itibaren mevcut ancak bu widgetler şimdiye kadar yalnızca bugün görünümünde (ilk ana ekranınızın solundaki ekran) kullanılabiliyordu.
1592854009498.png

iOS 14 ile birlikte bu widgetler yeniden tasarlandı ve artık ana ekrana da eklenebilir. Ayrıca, yeni widget'larda daha fazla bilgi bulunuyor ve boyutu değiştirilebiliyor.

Resim İçinde Resim Özelliği!
1592854519712.png

Bu özellik iPad üzerinde mevcuttu. iOS 14 ile birlikte nihayet iPhone'lara da bu özellik geldi. Yani artık, web'de gezinirken, e-postaları okurken ve daha fazlasını yaparken küçük bir pencere de video oynatabileceğiniz anlamına gelir. Ayrıca, pencere boyutunu da ayarlayabilirsiniz. Buna ek olarak, ses çalmaya devam ederken pencereyi hareket ettirebilir veya küçük bir sekme haline gelmek için yana doğru kaydırabilirsiniz.

Tamamen Yenilenmiş Siri Arayüzü ve Yeni Gelen Çeviri Uygulaması!
Siri, iOS 14 için yeniden tasarlandı ve şimdi ses asistanınızdan gelen tepkiler ekranın tamamını kaplamayacak; bunun yerine, normal bildirimlerin göründüğü gibi, telefonunuzun üst kısmında küçük bildirimler olarak görünürler. Bu, Siri'nin iPhone'unuzda kullanımını çok daha kolay hale getirecek gibi görünüyor. Ayrıca, ses tanıma özelliği sesleri daha hızlı tanımak için iPhone'lardaki Nöral motorundan da yararlanacaktır.
1592854940889.png

Apple, metin ve dilleri doğrudan iPhone'unuzda çevirmek için cihazdaki ML'yi kullanan iOS 14'ün bir parçası olarak yeni bir Çeviri uygulamasını da tanıttı.

Uygulama Klipleri

Apple, App Clips adı verilen yepyeni bir uygulama sınıfı sunuyor. Bunlar, basit bir şey yapmak için büyük bir uygulamayı indirmek, yüklemek ve oturum açmak zorunda kalmadan belirli uygulama özelliklerini kullanmanıza olanak sağlar.

Varsayılan E-posta ve Tarayıcı Uygulamaları Artık Değiştirebiliyor!
Apple, iOS 14'teki varsayılan e-posta ve tarayıcı uygulamalarını üçüncü taraf uygulamalarla değiştirme özelliğini ekliyor. Bu, şirketin ilk kez kullanıcıların sistem uygulamalarını üçüncü taraf bir uygulama ile değiştirmesine izin veriyor.

Yeni Gelen Çağrı Kullanıcı Arayüzü!
1592855507975.png

Gelen çağrı kullanıcı arayüzü, artık tüm ekranı kaplamıyor.

Mesajlar Uygulaması
1592855859764.png

Mesajlar uygulaması, konuşmaları sabitleme olanağı da dahil olmak üzere çeşitli güncellemeler alıyor. Mesajlaşma uygulamanızın üstünde her zaman belirli bir kişinin olmasını ister misiniz? Şimdi yapabilirsin. Diğer geliştirmeler arasında Memoji için karakterinizi daha iyi özelleştirmenizi sağlayan 20 yeni saç ve şapka stili bulunuyor. Ayrıca Memoji karakterlerine yüz maskesi de ekleyebilirsiniz.

Yenilenen CarPlay Uygulaması!

CarPlay, iOS 14'ün bir parçası olarak da geliştiriliyor. Duvar kağıdı desteği kazanıyor ve park etme, şarj etme vb. gibi yeni uygulama kategorilerini de destekleyecek.

Dijital Araba Anahtarı
Apple, dijital araba anahtarı desteği eklemek için CarPlay'i de geliştiriyor. Temel olarak, araba anahtarını kullanmak yerine arabanızı otomatik olarak açmak ve çalıştırmak için CarPlay'i kullanabilirsiniz. İPhone'unuzu arabanızın yanına getirdiğinizde kilidi açılır. Dijital araba anahtarlarını arkadaşlarıyla veya aileleriyle paylaşmak için iMessage da kullanılabilir.

Apple, yeni dijital Araba Anahtarı özelliği için iPhone 11 / Pro serisinde bulunan yeni U1 Geniş Bant çipini kullanıyor.

Bu özellik ayrıca iOS 13'e de gelecek. BWM 2021, bu özelliği destekleyen ilk otomobil olacak. Apple, diğer otomobil üreticileri ile bu standart üzerinde çalışıyor ve önümüzdeki yıl daha fazla şirketin bu özelliği uygulaması planlanıyor.
 

Ekli dosyalar

Üst