Merhaba!

TeknoKalesi Forum'a Hoşgeldiniz! Sitemize üye olarak paylaşımda bulunabilir ve yardım alabilirsiniz.

Şimdi üye ol!

Haber iOS 14 ile Birlikte Gelen +50 Yeni Özellik!

blackonder

Administrator
Yönetici
Katılım
29 Kas 2019
Mesajlar
219
Bildiğiniz üzere Apple, geçen haftaki WWDC etkinliğinde iOS, iPad OS, macOS, watch OS ve tvOS'un en son sürümünü tanıttı. Bu yazımızda şimdiye kadar keşfettiğimiz yeni iOS 14 özelliklerinin ve geliştirmelerinin bir listesini inceleyeceğiz.

1. Uygulama Kütüphanesi
Ekran Alıntısı.PNG

Apple, yeni bir Uygulama Kitaplığı sayfası geliştirdi. Uygulama Kitaplığı, otomatik olarak uygulamaları kategorilere ayırır, bir grup oluşturur ve ilgili bir ad verir.

2. Ana Ekran Sayfalarını Gizleme
1593459541102.png

Uygulama Kitaplığı, ana ekrandaki uygulama listesinin sonunda yer alacaktır. iOS 14 ile, ana sayfaları gizleyebilir ve kolay erişim için sadece Uygulama Kitaplığı'nda tutabilirsiniz.

3. Uygulama Kitaplığındaki Uygulama Önerileri
Kullanıma bağlı olarak, Uygulama Kitaplığı'ndaki gruplar size en çok kullandığınız uygulamaları ilk sırada önerecek.

4. Uygulama Kitaplığında Uygulama Arama
1593459765731.png

Apple, Uygulama Kitaplığı'nın en üstünde bir arama çubuğu sunar. Hızlı bir şekilde bir uygulama bulup açabilirsiniz. Arama çubuğu uygulamaları alfabetik liste görünümünde gösterir.

5. Ana Ekranda Widget Desteği
1593460022512.png

Apple ana ekrana widget desteği sonunda ekledi. Artık ana ekrana herhangi bir uygulama widget'ını sürükleyip bırakabilirsiniz.

6. Yeniden Boyutlandırılabilir Widget'lar
Ekran Alıntısı.PNG

Widget'lardan bahsetmişken, iOS 14 artık widget boyutunu tercihinize göre özelleştirmenizi sağlar.

7. Akıllı Widget Yığını
1593460594723.png

Widget işlevselliği burada bitmiyor. Ek olarak ana ekrana widget yığını yerleştirebilirsiniz. Güne ve saate göre, iOS 14 sizin için widget'ları değiştirecektir. Örneğin, sabahları Haritalar widget'ı, öğlenleri takvim ve sağlık widget'ı gözükecek. Akıllı yığın ana ekranda yer kazandırır ve amaca hizmet eder.

8. Yeni Gelen Arama Arayüzü
Ekran Alıntısı.PNG

Artık gelen arama arayüzü bütün ekranı kaplamıyor ve yeni bir tasarım getiriyor.

9. Resim İçinde Resim Modu
1593460846419.png

Bu özellik iPad üzerinde mevcuttu. iOS 14 ile birlikte nihayet iPhone'lara da bu özellik geldi. Yani artık, web'de gezinirken, e-postaları okurken ve daha fazlasını yaparken küçük bir pencere de video oynatabileceğiniz anlamına gelir. Ayrıca, pencere boyutunu da ayarlayabilirsiniz. Buna ek olarak, ses çalmaya devam ederken pencereyi hareket ettirebilir veya küçük bir sekme haline gelmek için yana doğru kaydırabilirsiniz.

10. Varsayılan Tarayıcı ve E-posta Uygulamasını Değiştirme
Apple, iOS 14'teki varsayılan e-posta ve tarayıcı uygulamalarını üçüncü taraf uygulamalarla değiştirme özelliğini ekliyor. Bu, şirketin ilk kez kullanıcıların sistem uygulamalarını üçüncü taraf bir uygulama ile değiştirmesine izin veriyor.

11. Yenilenen Siri Kullanıcı Arayüzü
1593461175202.png

İOS 14'ten önce, varsayılan Siri arayüzü, bir sorguyu dinlemek ve cevaplamak için tüm ekranı kaplardı.

12. Uygulama Klipleri
Ekran Alıntısı.PNG

Uygulama Klipleri, Apple'ın iPhone tüketicilerinin uygulamayı indirmeden uygulama işlevini kullanmalarına izin verme konusunda iddialı bir girişimdir. Uygulama Klibi, ihtiyaç duyulduğu anda keşfedilecek şekilde tasarlanmış bir uygulama deneyiminin küçük bir parçasıdır.

13. iPhone XS / XR'de QuickTake Özelliği
iOS 14, iPhone 11 ve iPhone 11 Pro serisindeki QuickTake özelliğini iPhone XS ve iPhone XR serisine getiriyor.

14. Grup fotoğrafları
Mesajlar uygulamasında grup konuşmalarınıza bir grup fotoğrafı ekleyebilirsiniz. Fotoğraf dışında, grup fotoğrafı olarak Memoji veya emoji de kullanabilirsiniz.

15. Yeni Memoji Stilleri ve Çıkartmaları
Apple, iOS 14 ile yeni Memoji stilleri ve çıkartmaları sunuyor. Buna yeni bir yaş seçeneği, yüz maskeleri, yeni saç stilleri ve daha fazlası dahil.

16. Mesajlarda Konuşma Sabitleme
iOS 14, mesajlar uygulamasındaki önemli konuşmaları bulmanızı kolaylaştırır. Artık hızlı ve kolay erişim için üstte bir konuşma sabitleyebilirsiniz.

17. Grup Mesajlarında Alıntılama
1593461757881.png

Bazen grup görüşmeleri oldukça meşgul olabilir. İOS 14 ile birlikte artık bir grup konuşmasında bir kullanıcıdan bahsedebilirsiniz.

18. Apple Haritalar'daki Rehber
Ekran Alıntısı.PNG

Apple Haritalar'daki kılavuzlar, bir dizi güvenilir kaynak tarafından oluşturulmuş bir şehirde ziyaret edilecek ilginç yerlerin bir listesini sunar. Rehberler, sıcak yeni restoranları keşfetmenin, popüler mekanları keşfetmenin harika bir yoludur.

19. Daha Fazla Gelişmiş Gizlilik Özellikleri
1593461975589.png

iOS 14 ile kullanıcılar, uygulamanın hangi verileri kullandığına ve bunlara hangi verilerin bağlı olduğuna hızlı bir şekilde bakabilir.

20. Yeni Çeviri Uygulaması
1593462011216.png

Yeni çeviri uygulaması, 11 farklı dil arasında hızlı ve doğal bir ses ve metin çevirisi sunar. Cihaz üzerindeki mod, kullanıcıların özel ses ve metin çevirisi için uygulamanın çevrimdışı özelliklerini deneyimlemelerini sağlar.

21. Resim için Resim Modunu Gizleme
Videoyu ana ekrandan kenara kaydırıp bir sekme haline gietirip gizleyebilirsiniz. Bu durumda ses arka planda çalmaya devam eder

22. Yeni Memojiler
Apple, Memoji paketlerine daha fazla özelleştirme ekledi. Yeni bir saç modeli ve çeşitli özelleştirme paketleri ile daha iyi bir Memoji yapabilirsiniz.

23. Siri ile Sesli Mesaj Gönderme
İOS 14 ile Mesajlar uygulamasında sesli mesaj göndermek için Siri sanal asistanını kullanabilirsiniz.

24. Mesajlarda Grup Fotoğrafı
Apple, grup fotoğrafını Mesajlar'da sergilemenin yeni bir yolunu ekledi. Birincil grup fotoğrafı, çevresindeki üyelerin küçük profil fotoğraflarıyla merkezde kalır.

25. Mesajlarda Bana Bildir Özelliği
Mesaj Ayarları'ndan etkinleştirildiğinde, Bana Bildir seçeneği sessiz konuşmaları atlayacak ve birisi grup sohbetinde sizden bahsettiğinde size bir bildirim gönderecektir.

26. Çevrimdışı Rehber Kaydetme
Ekran Alıntısı.PNG

iOS 14, Apple Haritalar için rehber desteğini getiriyor. Bu kılavuzları çevrimdışı kullanım için kaydedebilirsiniz.

27. AirPods Çoklu Cihaz Geçişi
Örneğin İPad'de film izliyorsanız ve iPhone'dan arama yapmak istiyorsanız, AirPod'lar aramayı cevaplamak için otomatik olarak iPhone'a geçecektir.

28. AirPod'larda Mekansal Ses Desteği
1593462775672.png


29. Find My App uygulamasında Üçüncü Taraf Aksesuar Desteği

30.Apple Sağlık Geliştirmeleri

Apple Sağlık, uykuyu yönetmek, işitme sağlığını etkileyebilecek ses seviyelerini daha iyi anlamak ve yeni bir sağlık kontrol listesi için yeni yollar sunar.

31. Emoji Seçici
Ekran Alıntısı.PNG

iOS 14, aradığınız belirli bir emojiyi bulmak için yeni bir arama arayüzü ekler. 'Kalp' veya 'gülen yüz' gibi yaygın olarak kullanılan bir kelime girdiğinizde, size aralarından seçim yapabileceğiniz ilgili emojiler sunulur.

32. Apple Not Uygulaması Geliştirmeleri
Apple Notes uygulaması artık notlarda aramayı daha hızlı hale getiren yapay zeka ile birlikte geliyor.

33. Sesli Not İyileştirmeleri
Sesli Notlar artık kaydın ses kalitesini artırmak için yeni bir kaydı geliştir özelliği sunuyor.

34. Apple Müzik Küçük Bir Arayüz Yenilemesi Aldı
1593463644628.png

35. Apple TV ile Ses Paylaşımı
iOS 14, Apple TV'ye Ses Paylaşımı getiriyor.

36. Grup FaceTime Eklentisi
Bu, erişilebilirlik iyileştirmelerinin bir parçasıdır. FaceTime artık birisinin işaret dilini kullandığını anlayabilir ve bir grup çağrısında öne çıkarabilir.

37. Yeni Gelen Back Tap Özelliği!
1593290926198.png

Bu gerçekten harika. iOS 14 ile, ana ekrana, uygulama değiştiriciye, bildirim merkezine ve Siri'ye daha hızlı bir şekilde erişmek, ekran görüntüsü almak ve daha fazlası için iPhone'un arkasına iki kez veya üç kez hafifçe vururarak belirlediğiniz eyleme kolayca erişebilirsiniz. Ayarlar> Erişilebilirlik> Dokunma> Geri Dokunma menüsünün içinde bu özelliği bulabilirsiniz.

38. Ses Tanıma Özelliği
iOS 14 bir ses algılama özelliğine sahiptir.

39. Kamera Uygulamasında Video Formatını Değiştirme
Yıllardır kullanıcılar Apple'dan kamera uygulamasından video çözünürlüğünü ve biçimini değiştirmelerine izin vermelerini istiyor. Apple sonunda iOS 14 güncellemesiyle onları dinledi. Artık Kamera uygulamasındaki video arayüzünden video çözünürlüğünü ve biçimini değiştirebilirsiniz.

40. Gelen Bir Çağrıyı Gizlemek için Kaydırın
Hızlıca çağrıyı kaydırabilirsiniz ama bu aramayı sonlandırmaz.

41. AirPod'larınızı Şarj Etmeniz İçin Hatırlatma
iOS 14, AirPod'larınızı şarj etmeniz için bir hatırlatma olarak size bir bildirim gönderir.

42. Müzik Çalma Sırasında Siri'yi Kullanma
Kullanıcılar artık müzik çalarken bile Siri'yi çağırabilir.

43. Çağrılar Sırasında Yeni Ses Arayüzü
1593464170029.png

iOS 14, aramalar sırasında ses cihazlarını değiştirmek için kullanıcı arayüzünü değiştirdi.

44. Kontrol Merkezindeki Son Mikrofon Erişimi
Ekran Alıntısı.PNG

iOS 14 şimdi, Kontrol Merkezi'ndeki cihazda son zamanlarda hangi uygulamanın mikrofonu kullandığını gösteriyor. Uygulama adının bulunduğu mikrofon simgesini Kontrol Merkezi'nin üstünde görebilirsiniz.

45. Ön Kamerada Ayna Özelliği
iOS 14 şimdi ayna özçekimlerini yakalamanızı sağlıyor. Gördüğünüz şey, ön kameradan nihai sonuçlarda elde ettiğiniz şeydir. Varsayılan olarak devre dışıdır. iPhone'daki Ayar uygulamasına giderek seçenekleri etkinleştirebilirsiniz. Ayarlardan Kamera'ya ilerleyin ve 'Ön Kamerayı Aynala' seçeneğini etkinleştirin.

46. Seri Çekim Modu için Sesi Açma Özelliğini Kullanma
Artık kameradaki Seri Çekim modunu kullanmak için ses açma düğmesini kullanabilirsiniz. Seri Çekim modunu kullanmak için Kamera ayarlarındaki seçeneği etkinleştirin ve kamera uygulamasındaki ses açma düğmesine basın.

47. Ekran Görüntüsü Opaklığını Değiştirme
1593464623425.png

Ekran görüntüsü aldığınızda, ekran görüntüsü düzenleyici menüsü görüntünün opaklığını değiştirmenize izin verebilir. '+' Simgesine dokunun, Opaklık'ı seçin ve ayarlamalar için kaydırıcıyı kullanın.

48. Uyku Modu
1593291267236.png

iOS 13'teki Yatma Zamanı Modu artık iOS 14'teki yeni Uyku Modu ile değiştirildi. Uyku hedefini Sağlık uygulamasında ayarlayabilirsiniz. Buna ek olarak, ayarlanan süre boyunca Rahatsız Etmeyin modu da açık kalır. Uyku Modunu kolayca Kontrol Merkezi'nden açıp kapatabilirsiniz.

49. App Store Hesabında Oyun Merkezi Kimliği
App Store artık hesap bölümünde Oyun Merkezi Kimliğini görüntüleniyor.

50. Yeni Kişiler Kullanıcı Arayüzü
1593464747079.png

İletişim bilgileri menüsünde, sekmeli yeni bir kullanıcı arayüzü göreceksiniz.

51. Wind Down Modu
1593291414425.png

Wind Down Uyku moduyla ilgilidir. Bu mod, uykudan önce dikkatinizi dağıtmanızı engelleyecek ve yatmadan önce rahatlamanıza yardımcı olacaktır. Uyku Moduna başlamadan önce bu özelliği etkinleştirmek için bir zaman ayarlayabilirsiniz.

52. Bluetooth Cihaz Bağlantısı için Banner Bildirimi
1593292755678.png


iOS 14 şimdi bir Bluetooth cihazına bağlandığınızda üstte küçük bir bildirim gösteriyor. Hangi cihazın Bluetooth üzerinden bağlandığını görmek için Kontrol Merkezi'ne artık geri dönmeye gerek yok.

53. Geçmiş Yığını Açmak için Geri Düğmesine Uzun Basın
1593293085354.png

Ayarlar uygulamasının derinliklerinde olduğunuzda ve tek bir tıklamayla ana ana sayfaya geri dönmek istediğinizde yararlı olabilir.

54. Safari'de Daha Hızlı JavaScript Performansı
İOS 14'teki Safari, Android 10'da Chrome'dan 2 kat daha hızlı JS performansı için yeni JavaScript motoruna sahip.

55. Safari'de Dahili Çeviri
İOS 14'teki Safari, web sayfaları için metin çevirisi özelliğini destekler.

56. App Store'da Yeniden Tasarlanan Uygulama Ekranı
1593465040467.png

iOS 14 ile artık uygulama adının hemen altında geliştirici bilgilerini, sıralamasını, dili ve Uygulama boyutunu görebilirsiniz. İOS 13'te, uygulama bilgi sayfasının alt kısmında kullanılır.

57. CarPlay'de Yeni Duvar Kağıtları
Apple, CarPlay kontrol paneliniz için yeni duvar kağıtları ekledi.

58. Güncellenmiş Gece modu Çekim Deneyimi
Bu özellik, iPhone 11 serisi cihazlarıyla sınırlıdır. iPhone 11 ve iPhone 11 Pro'da Gece modunda fotoğraf çekerken, kamera çekim sırasında sabit kalmanıza yardımcı olmak için jiroskop kullanılır.
 
Son düzenleme:
Üst