Haber iOS 14 ile Birlikte Gelen 25 Gizli Özellik

Admin

Moderator
Yönetici
1. Mesajlarda Birden Çok İletiyi Sabitleme
1593290650306.png

iOS 14, önemli konuşmalarınızı en üste sabitlemenizi sağlar. Bir görüşmede sağa kaydırın ve sabitle seçeneğini belirleyin. Tek bir konuşma için mantıklıdır, ancak hareket halindeyken birkaç konuşmayı sabitlemek istiyorsanız ne yaparsınız? Bunun için yukarıdaki menüye dokunabilir ve 'Raptiyeyi Düzenle' seçeneğine tıklayıp birden fazla konuşmayı hızlı bir şekilde sabitleyebilirsiniz.

2. Yeni Gelen Back Tap Özelliği!
1593290926198.png

Bu gerçekten harika. iOS 14 ile, ana ekrana, uygulama değiştiriciye, bildirim merkezine ve Siri'ye daha hızlı bir şekilde erişmek, ekran görüntüsü almak ve daha fazlası için iPhone'un arkasına iki kez veya üç kez hafifçe vururarak belirlediğiniz eyleme kolayca erişebilirsiniz. Ayarlar> Erişilebilirlik> Dokunma> Geri Dokunma menüsünün içinde bu özelliği bulabilirsiniz.

3. Mesajlardaki Filtreler
1593291103345.png

Mesajlar'daki yeni Filtreler menüsü, Bilinen Gönderenler, Bilinmeyen Gönderenler, Promosyonlar ve Önemsiz'e göre iletileri otomatik olarak düzenler. Apple'ın iletileri gelen kutusuna dağıtmak için adımlar attığını görmek güzel. Bu özellik yalnızca Hindistan'da kullanılabilir.

4. Uyku Modu
1593291267236.png

İOS 13'teki Yatma Zamanı Modu artık iOS 14'teki yeni Uyku Modu ile değiştirildi. Uyku hedefini Sağlık uygulamasında ayarlayabilirsiniz. Buna ek olarak, ayarlanan süre boyunca Rahatsız Etmeyin modu da açık kalır. Uyku Modunu kolayca Kontrol Merkezi'nden açıp kapatabilirsiniz.

5. Wind Down Modu
1593291414425.png

Wind Down Uyku moduyla ilgilidir. Bu mod, uykudan önce dikkatinizi dağıtmanızı engelleyecek ve yatmadan önce rahatlamanıza yardımcı olacaktır. Uyku Moduna başlamadan önce bu özelliği etkinleştirmek için bir zaman ayarlayabilirsiniz.

6. Şarj ve Düşük Güç Modu için Yeni Siri Otomasyonu
1593291564711.png

iOS 14'te Siri Kısayolları bazı değişiklikleri aldı. Artık cihaz şarj olurken veya Düşük Güç Modu'nu kullanırken otomasyon ayarlayabilirsiniz.

7. Kısayollar Galerisi'ndeki Yeni Kullanıcı Arayüzü
1593291703913.png

Galeri menüsündeki kullanıma hazır Siri Kısayolları artık daha küçük resimler ve daha fazla bilgi gösteriyor. Apple, kısayolları ayırt edebilmek için farklı renkler kullanıyor.

8. Güvenlik Önerileri
İCloud Keychain'de iOS 14, kullanıcıları veri ihlali ve olası şifre sızıntıları konusunda uyarır. Hesabı görüntüler ve web sitesindeki şifreyi değiştirme bağlantısını sağlar.

9. Ön Kamerada Ayna Özelliği
iOS 14 şimdi ayna özçekimlerini yakalamanızı sağlıyor. Gördüğünüz şey, ön kameradan nihai sonuçlarda elde ettiğiniz şeydir. Varsayılan olarak devre dışıdır. iPhone'daki Ayar uygulamasına giderek seçenekleri etkinleştirebilirsiniz. Ayarlardan Kamera'ya ilerleyin ve 'Ön Kamerayı Aynala' seçeneğini etkinleştirin.

10. Akıllı Widget Yığını
1593292096721.png

Widget'ların işlevi ana ekran ve yeniden boyutlandırma ile sınırlı değildir. Ana ekrana bir widget yığını yerleştirebilirsiniz. Zamana ve güne bağlı olarak, iOS 14 sizin için widget'lar arasında geçiş yapacaktır. Örneğin, sabah Haritalar widget'ını, öğlen Takvim'i ve gece Sağlık widget'ını sergileyecektir. Bu özellik, ana ekranda yerden tasarruf sağlar. Buna ek olarak, eklenen widget'ları değiştirmek için yığını yukarı ve aşağı kaydırabilirsiniz.

11. Kitaplığa Uygulama Ekleme
iOS 14'te, bir uygulamayı silmeye çalıştığınızda sistem size uygulamayı Uygulama Kitaplığı menüsüne ekleme seçeneği sunar. Bu şekilde, uygulamayı ana ekrandan kaldırabilirsiniz, ancak Uygulama Kitaplığı'nda cihazda yüklü olarak kalır.

12. Saat ve Tarih Eklemek için Yeni Kullanıcı Arayüzü
1593292389955.png

İşletim Sistemi'ne tarih ve saat eklemek için yeni bir kabarcık tarzı bir kullanıcı Arayüzü bulacaksınız.

13. Mesajlarda Bana Bildir
Mesaj Ayarları'ndan etkinleştirildiğinde, Bana Bildir seçeneği sessiz konuşmaları atlayacak ve birisi grup sohbetinde sizden bahsettiğinde size bir bildirim gönderecek.

14. Grup FaceTime Eklentisi
FaceTime artık birisinin işaret dilini kullandığını anlayabilir ve bir grup çağrısında öne çıkarabilir.

15. Bluetooth Cihaz Bağlantısı için Banner Bildirimi
1593292755678.png

iOS 14 şimdi bir Bluetooth cihazına bağlandığınızda üstte küçük bir bildirim gösteriyor. Hangi cihazın Bluetooth üzerinden bağlandığını görmek için Kontrol Merkezi'ne artık geri dönmeye gerek yok.

16. Bir Uygulama Arka Planda Kamera veya Mikrofon Kullandığında Çıkan Gösterge
Uygulama, cihaz kamerasını kullanırken sistem WiFi simgesinin yanında küçük bir Yeşil nokta gösterir. Buna benzer olarak arka planda mikrofon kullanırken aynı yerde turuncu bir nokta görürsünüz.

17. Geçmiş Yığını Açmak için Geri Düğmesine Uzun Basın
1593293085354.png

Ayarlar uygulamasının derinliklerinde olduğunuzda ve tek bir tıklamayla ana ana sayfaya geri dönmek istediğinizde yararlı olabilir.

18. Kamera Uygulamasında Video Formatını Değiştirme
Ekran Alıntısı15.PNG

Yıllardır kullanıcılar Apple'dan kamera uygulamasının içinden video çözünürlüğünü değiştirmelerine izin vermelerini istiyor. Apple sonunda iOS 14 güncellemesiyle bu özelliği getirdi. Artık Kamera uygulamasındaki video arayüzünden video çözünürlüğünü ve biçimini değiştirebilirsiniz. Mevcut seçenekler arasında geçiş yapmak için sağ üst köşedeki video formatına ve kare hızlarına dokunun.

Bu seçenek iOS 13.3 çalıştıran iPhone 11 / 11 Pro cihazlarında zaten mevcuttu, ancak şimdi iOS 14 ile Apple tüm iPhone'lar için ekliyor.

19. Gelen Bir Çağrıyı Gizlemek için Kaydırın
Hızlıca çağrıyı kaydırabilirsiniz ama bu aramayı sonlandırmaz.

20. AirPod'ları Şarj Etme Hatırlatması
iOS 14 ile birlikte artık, AirPod'larınızı şarjı bitmeye yakın size bir hatırlatma olarak size bir bildirim gönderir.

21. Safari Tarayıcısında Gizlilik Raporu
1593293506469.png

iOS 14'te, bir web sitesini ziyaret ettiğinizde ve adres çubuğundaki yazı tipi menüsüne dokunduğunuzda, İzleme Raporu seçeneğini gösterecek.

22. Hassas Konum Değiştirme
İOS 14'te, belirli uygulamalar kesin konumunuzu sorabilir. Örneğin kesin konum yemek siparişi uygulamaları için otomatik olarak etkinleştirilir. Seçeneği devre dışı bırakırsanız, uygulamalar yaklaşık konumunuza erişebilir.

23. Bir Uygulama veya Widget Pano Verilerinizi Okuduğunda Bildirim
Bir uygulama veya widget, pano verilerinizi okuduğunda iOS 14 üst kısımda bir banner bildirimi görüntüler. Örneğin, Notes'tan metin kopyalar ve Google Chrome uygulamasını açarsanız, “ Chrome Notes'tan yapıştırıldı. ” Bildirim birkaç saniye sonra kaybolur.

24. Safari'de Daha Hızlı JavaScript Performansı
İOS 14'teki Safari, Android 10'daki Chrome'dan 2 kat daha hızlı yeni JavaScript motoruna sahip.
 
Üst