Veriler Nasıl ve Nereye Yedeklenmeli?

Taşınabilir veya daha bilinen adıyla “transportable” programlar, sıklıkla bilgisayarımızda kurulum yaparak kullandığımız yazılımların aynı işlevde olanını yükleme gerektirmeyen haline denir.

Hepimizin başına gelmiştir, dışarıda veya misafirlikte kendi bilgisayarımız yanımızda olmadığı için başka cihazlar üzerinde işimizi halletmemiz gerektiğinde ihtiyacımız olan programların kurulu olmadığını görünce sıkıntı çekeriz. Transportable programlar söz konusu olduğundaysa, çalışması için gereken bütün dosyalar da kendisiyle beraber kopyalanabildiği için USB belleğimize kolaylıkla taşıyıp her yerde tam işlevsel olarak kullanmak mümkündür.

Aynı zamanda bu şekilde hazırlanan programlar Home windows kayıt defterinde herhangi bir değişiklik yapmadığından iz bırakmaz ve kullanılan bilgisayarda dosyalar oluşturmaz. Bu nedenle halka açık olarak sunulan kütüphane cihazları veya işyerinizde yönetici yetkisine sahip olmadığınız durumlarda da taşınabilir programların oldukça kullanışlı olduğunu söyleyebiliriz.

Her ne kadar günümüzde çoğu yazılımsal işi telefonla halletmek teorik olarak mümkün olsa da pratiğe gelindiğinde bundan daha farklı noktalar söz konusu. Örneğin bir Excel tablosunu düzenlemek istediğinizde bunu telefonunuzla yapabilirsiniz fakat bilgisayara kıyasla çok daha fazla zamanınızı alacak ve büyük ihtimalle içeriklerden ötürü uyum sorunları yaşayacaksınız. Bilgisayarlar ve kullandığımız yazılımlar bu nedenle halen verimlilik anlamında en işlevsel seçenek oluyor.

Bu yazımızda “transportable” olarak USB belleğinize atıp bütün bilgisayarlarda kurulumsuz kullanabileceğiniz web tarayıcıları, medya oynatıcıları ve çeşitli üretkenlik araçlarından oyunlara kadar değineceğiz.

Internet Tarayıcılar

portable program, chrome, firefox

Üretkenlik söz konusu olduğunda internet tarayıcıları kullandığımız oldukça önemli yazılımlardan biri olarak söyleyebiliriz. Çoğunlukla webde gezinmenin üretkenliği azalttığı düşünülse de rahatlıkla internete erişim sağlanabilen bir internet tarayıcısına sahip olmak her zaman daha iyidir. Araştırmalarımızı, görüşmelerimizi ve bloglarımızı tarayıcı yardımıyla takip edip, dış dünyayla iletişimimizi bu aracı vasıtasıyla sağlarız.

Birçok kişi için belirli bir tarayıcıya alıştıktan sonra başkasını kullanmak epey zor ve kullanışsız gelir. Alışkanlık gereği sürekli kullandığınız yazılımın çeşitli özelliklerinden yararlanmaya çalışırsınız fakat iş yerinde veya başkasının cihazında kullandığınız tarayıcı farklıysa bunu başaramadığınızda verimliliğiniz hayli düşer. Bu tarz durumlarda en popüler iki tarayıcı olan Chrome ve Firefox‘un taşınabilir olarak hazırlanan sürümlerini kullanabilirsiniz.

Herhangi bir kişisel bilginiz o anda kullandığınız bilgisayarda kalmadığı gibi, alıştığınız tarayıcıda bilgisayar fark etmeksizin kurulum gerektirmeden işinizi halledebilirsiniz. Eğer Chrome’u seviyor fakat Google’ın kendisini sevmiyorsanız Ungoogled Chromium da kullanabilirsiniz. Tabi bunu tercih etmeniz durumunda güvenli arama ve dahili çeviri gibi çeşitli özelliklerden mahrum kalırsınız. Bununla beraber tarayıcının varsayılan olarak HTTPS bağlantıları tercih ettiğini, çıkarken çerezleri temizlediğini de belirtelim. Böylece çeşitli gizlilik endişeleri yaşamadan Google’sız ve taşınabilir bir Chrome deneyimi yaşayabilirsiniz.

Ofis Verimliliği ve PDF İşleme

taşınabilir libreoffice

Ofis uygulamaları verimlilik odaklı bakıldığında belki de en kritik olanı. Bir hesap tablosu düzenlemek istediğinizde veya sunum yapmak için slatlar hazırlama ihtiyacı duyduğunuzda yardımınıza yetişenler bu araçlar. Günümüzde Workplace 365 ve Google Docs gibi on-line servisler bilgisayara kurulanların yerini almaya başlasa da bazen bunları kullanmanın eziyet haline geldiği durumlar da olabiliyor. Eğer düzenlediğiniz dosya gizlilik dereceliyse de zaten bu servisleri kullanmamanız gerekiyor.

LibreOffice Transportable beraberinde hem elektronik tablo düzenleyici, sunum aracı, veritabanının yanı sıra çizim paketi ve Phrase benzeri bir kelime işlemciyle beraber geliyor. Zaten Microsoft Workplace’in özgür taraftaki en büyük rakibi olarak görülen LibreOffice, dışarıdayken genellikle Workplace uyumu sayesinde belgelerle sorunsuzca çalışabilmenize olanak sağlıyor.

Clipboard içinse varsayılan Home windows panosu yerine Ditto ve CopyQ kullanabilirsiniz. Bu araçlar panoya yeni özellikler eklerken işinizi de oldukça hızlandırmanızda yardımcı olur. İyi bir pano yöneticisi arıyorsanız mutlaka tavsiye ederiz.

Sadece not tutmak için klasik metin editörü arıyorsanız bunun için QOwnNotes’u, PDF dosyaları söz konusuysa da Sumatra işinizi fazlasıyla görecektir. Balabolka Transportable ise yazıyı konuşmaya çevirmede gayet hoş bir araç. Bunların hepsi taşınabilir ve kurulum gerektirmeyen yazılımlar.

Programlama ve Metin İşleme

sublime text editor, en iyi 20 ide, programlama, php

Eğer üzerinde çalışmanız gereken şey Excel veya Phrase belgesi yerine bir yazılım projesi ise geçici süreliğine kullanacağınız cihazda Elegant Textual content Transportable’ı tercih edebilirsiniz. Internet programlama ile uğraşanların zaten gözdesi olan bir programken, masaüstü programcıları daha iyi alternatifler arıyor olabilir. Bu nedenle alternatif olarak Visible Studio Code ve Notepad++ Transportable sürümlerini de hem basit düzeyde metin işleme hem de programlama amacıyla yapılan kullanımlarda rahatlıkla önerebiliriz.

Bu yazılımların hepsi birden fazla programlama dili ve HTML gibi işaretleme dilleriyle uyumlu olmasının yanı sıra, geniş ekran monitör desteğiyle beraber kolaylıkla özelleştirilebilirler. Sadece değinmemiz gereken bir husus daha var ki, Elegant Textual content Transportable’ı indirip kullanmak ücretsiz olsa da sürekli uzun süreli kullanımlar için geliştiricilerden bir lisans satın almalısınız.

İşiniz o anda tek bir tane değil de birden fazla metin belgesiyle ise WinMerge kullanarak dosyaları kolayca gözlemleyip ayırabilir veya birleştirebilirsiniz. Herhangi bir sunucuya bunları yüklemeniz gerektiğindeyse WinSCP kullanabilirsiniz. Bunların çoğu regular şartlarda kurulum gerektirse de taşınabilir sürümlerini kolaylıkla resmi kaynaklardan edinebiliyoruz.

Görsel ve Fotoğraf İşleme

GIMP 2.99.2

Grafik tasarım ve fotoğrafçılık alanlarından biriyle ciddi anlamda ilgileniyorsanız mutlaka Adobe ürünlerinin en büyük ücretsiz rakibi olarak dillendirilen GIMP’i duymuşsunuzdur. GIMP regular şartlarda kurulum gerektiren ve nispeten büyük boyutlu bir program olsa da GIMP Transportable adında taşınabilir bir versiyonu da bulunuyor. Bu sayede GIMP’in bütün özelliklerinden geçici süreliğine kullandığınız bilgisayarlarda faydalanabiliyorsunuz. Fotoğraflarınızı istediğiniz gibi düzenleyebilir, görüntülerden kompozisyonlar oluşturabilir ve dahasını yapabilirsiniz. Eğer çok değil, az daha basitini arıyorsanız Paint.NET’in de taşınabilir sürümü işinizi görecektir.

Resimleri düzenlemek yerine doğrudan kendileriyle ilgileniyorsanız Krita da tercih edebileceğiniz programlardan. Görüntüleyici olaraksa çoğu kişinin gözdesi IrfanView çok sayıda farklı resim formatını desteklemenin yanı sıra onları hızlıca kırpmanıza, döndürmenize ve farklı biçimlerde kaydetmenize imkan sağlıyor. IrfanView tabii ki piyasadaki alternatifsiz bir yazılım olmasa da, en iyilerden biri olduğunu söyleyebiliriz. En güçlü rakipleri ise FastStone Picture Viewer ve çapraz platform desteğiyle XnView.

Parola Yöneticisi

Güvenlik bakımından bu tarz programları başka cihazlarda kullanmak ne kadar doğru olur tartışılsa da, parola yöneticileri tek tek aklımızda tutamadığımız oturum açma bilgilerini tek merkezden kontrol etmek için kullanabileceğimiz mükemmel yazılımlardır. Yalnızca tek bir ana parolayı bilmeniz, oldukça karmaşık veya rastgele şekillerde ayarlamış olabileceğiniz parolalarınızı hem güvende hem de saklı tutmanızda yardımcı olur. Piyasada en çok bilinen iki seçenekten biri LastPass diğeri ise KeePass’tır ve bir bilgisayara kurma yetkisine sahip değilseniz kendilerini birden fazla şekilde kullanabilirsiniz.

LastPass’ın taşınabilir bir sürümü olmasa da tarayıcı eklentisi sürümünü tarayıcılarınızın taşınabilir sürümünü yükleyerek kullanmanız pek tabi mümkün. Gizliliğe biraz daha önem gösteren ve LastPass harici alternatiflere yönelmek isteyen kullanıcılara ise Bitwarden’ı önerebiliriz. Hem açık kaynak kodlu hem de transportable olmasının dışında USB belleğinize atıp yerden çalıştırabilmeniz apayrı bir kolaylık. Parolalarınıza da böylece her yerden kurulumsuz bir şekilde erişebiliyorsunuz.

Canlı Yayın ve Ekran Kaydetme

Olur da yayın açmak veya ekran kaydetmeniz gerektiği durumlarda kullanılabilecek en perfect programlardan birisi OBS Studio diyebiliriz. Yapımcıları tarafından yayınlanan resmi transportable versiyonunu kullanarak YouTube, Fb, Twitch ve dahası için yayınlar yapabilir, ekran kaydetmeniz gerektiğinde bunu oldukça hızlı ve kolay bir şekilde halledebilirsiniz. Birçok ünlü yayıncı da halihazırda OBS kullandığı için bu alanda varlığını sürdüren en iyi ücretsiz projelerden biri olduğunu söylemek mümkün. Ayrıca HQ kalitede ses de yakalayabilir; resimler, programlara ait özel pencereler, internet kameraları ve dahasını kolaylıkla kaydedip sahneleştirebilirsiniz.

OBS ile kaydettiğiniz videoları düzenlemek içinse ücretsizler arasında birçok editörün favorilerinden Shotcut’ı kullanabilirsiniz. DaVinci kadar iyi özelliklere sahip olmasa da taşınabilir sürümüyle öne çıkan yazılımlardan olduğunu söylemek mümkün. Videolarınızı farklı formatlara çevirmek zorunda kalırsanız da HandBrake Transportable, ses düzenlemeyle ilgileniyorsanız AudaCity’nin ZIP versiyonu imdadınıza yetişiyor.

Dosya Yönetim ve İndirme Araçları

total commander

Geçici süreliğine kullandığınız bilgisayarlarda dosyalarınızı daha iyi set up etmek ve gizlilik endişelerini ortadan kaldırmak adına çeşitli dosya yöneticilerini kullanmak oldukça mantıklı olabilir. PrivaZer bu amaçla tercih edebileceğiniz programlardan bir tanesi. Kurtarılamayacak şekilde iz bırakmadan oluşturduğunuz dosyaları silmek istediğinizde bunu yapabilirsiniz. Silinen dosyaların üzerinden belirli şekillerde oluşturulmuş anlamsız datalar yazıldığından tekrardan kurtarmak ya imkansız ya da çok zordur.

Dosyaları düzenlemek ve yeniden adlandırmak gibi zahmetli bir iş söz konusu olduğunda da Bulk Rename Utility sizi büyük bir yükten kurtarıyor. Tek tek isimlendirme yapmak yerine toplu olarak dosyalarınızda bu işlemi uygulayabiliyorsunuz. Verimlilik açısından işi hızlandırdığı kuşkusuz.

Ve eskilerin favorisi, halen de kullanabileceğiniz en iyi dosya yöneticilerinden Whole Commander ile Q-Dir. Standart Home windows Explorer’dan bıkanlar için yerini çok daha iyi doldurabilecek kabiliyetteki iki yazılım diyebiliriz. Every part ise halen Home windows 11’de de berbat olan Home windows Search alternatifi olarak kullanabileceğiniz daha hızlı bir programdır.

SpaceSniffer‘da dosyalarınız ve klasörlerinizin disklerde nasıl depolandığını dimension görsel olarak sunan bir yazılım. Sürükle bırak desteği, filtreleme ve NTFS Alternate Knowledge Stream gibi çeşitli özellikler de sunmakta. Böylece diskinizdeki yapıyı daha düzgün bir şekilde analiz etmenizde büyük kolaylık sağlıyor. Mesela geçmişte bir klasörde büyük boyutlu dosya oluşturdunuz ve tekrar onu unuttuğunuz için bulamıyorsunuz. Bu program sayesinde diskte hangi klasörde ne kadar yeri hangileri harcıyor öğrenebiliyorsunuz.

İş dosya indirmeye gelince bütün tarayıcılarda bu özellik halihazırda var olsa da çok iyi bir deneyim sunmadıkları kesin. Çoğu kullanıcı bu nedenle bilgisayarlarında alternatif bir indirme yöneticisi kullanır. Free Obtain Supervisor’ın transportable sürümü siz başka cihazlardayken de imdadınıza yetişiyor. Dosyaları birkaç bölüme ayırıp aynı anda indirmesi ve en sonunda daha sonra birleştirmesi sorunlu web bağlantılarında daha güvenilir indirmeler yapmanızı sağlıyor.

Dosya Arşivleme

7-zip

1999’dan beri en iyi arşivleme yazılımlarından olan 7-Zip; ZIP, TAR, RAR, ISO ve 7z biçimlerini rahatlıkla okuyabiliyor ve işleyebiliyor. Neredeyse bütün popüler türleri destekleyen bir sıkıştırma çözümü arıyorsanız biçilmiş kaftan olduğunu söyleyebiliriz.

Tabi sıkıştırılmış dosyalarla çok uğraşıyorsanız bilirsiniz ki ufak bir bitlik bozulmalara karşı bile hassas olabiliyorlar ve bütün arşivin açılamaz hale gelmesi mümkün olabiliyor. Zip2Fix de bu tarz durumlarda kullanabileceğiniz bir araç. Bozuk ZIP’leri onarıp dosyalarınızın sağlam olanlarını kolayca kurtarabilirsiniz.

Hem 7-Zip, hem de Zip2Fix transportable program arşivinizde mutlaka bulunması gereken iki program diye düşünüyoruz.

Temizleme Araçları

bulk crap uninstaller portable, taşınabilir sürüm

Dosya ve disk temizleyicileri aslında şahsi görüşüm, çok da kullanılması gerekmeyen programlar lakin geçici süreliğine kullandığınız cihazda mümkün mertebe daha az kalıntı bırakmak istiyorsanız bunlardan birinden yararlanabilirsiniz. Bu tarz yazılımların ekserisi kurulumludur ve taşınabilir sürümlerini bulmak biraz zor denilebilir.

Sensible Disk Cleaner Transportable disk temizleyicilerden yapmasını beklediğiniz her şeyi yapabilecek yetenekte bir yazılım. Tanımlama bilgilerini, tarayıcı geçmişlerini, geçici dosyaları temizler. Sistem tarafından diskte oluşturulan gereksiz dosyaları da kaldırır. Home windows ilk kurulduğunda beraberinde gelen örnek resim, müzik ve videolar gibi çoğu kişinin varlığından haberi bile olmadığı yer kaplayan dosyalar bu gereksiz dosyalara örnek diyebiliriz.

Bulk Crap Installer ve GeekUninstaller ise kurmuş olduğunuz programları sistemde gereksiz izler bırakmadan tamamen kaldırmak amacıyla tercih edebileceğiniz gayet güzel iki program.

Medya Oynatıcılar

vlc
Mevcut VLC kullanıcı arayüzü.

Medya oynatıcı deyince genelde herkesin aklına üç harfli bir isim gelir: VLC. Neredeyse her türden ses ve video formatını destekleyen bu açık kaynaklı oynatıcının aynı zamanda resmi bir taşınabilir sürümü de bulunuyor. Ücretsiz olmasının yanı sıra ekstradan kodek gerektirmemesi ve sorunsuz çalışması nedeniyle mutlaka transportable yazılım arşivinize ekleyebileceğiniz en iyi yazılımlardan biri diyebiliriz. Fakat yanlış anlaşılmasın, VLC bu pazardaki tek oyuncu değil ve MPC-HC ve PotPlayer gibi oldukça kaliteli rakipleri de bulunuyor. Burada seçim biraz da dimension kalmış, hangisi sizin ihtiyaçlarınızı en iyi şekilde karşılıyorsa onu tercih etmelisiniz.

Çoğu insan çalışma esnasında veya hareket halindeyken müzik dinlemeyi sever. Sizin de geçmişten beri kullandığı bir MP3 listesi varsa bunu dinlemek için Winamp Transportable’ı önerebiliriz. Evet, muhtemelen bu listedeki en eski ve hor görülen yazılımlardan biri fakat sadece 2.7 MB boyutunda. Günümüz depolama birimleri düşünüldüğünde neredeyse hiç kayda değer yer kaplamamasının yanı sıra Spotify ve YouTube gibi platformlar daha yokken bile çalma listeleri, eklentiler ve özelleştirilmiş dış görünümler gibi özellikleri destekleyen bir yazılımdı.

Eğer yine de biraz daha farklı bir şeyler arıyorsanız Foobar2000’de oldukça güzel bir alternatif. Basit bir kullanıcı arayüzü sunmasının yanı sıra işlevselliği oldukça yüksek. MusicBee ve AIMP Transportable ise tercih edilebilecek yeni nesil gelişmiş oynatıcılar.

Taşınabilir Oyunlar

warzone 2100 portable

Kurulumsuz bir şekilde zaman mekan fark etmeden farklı cihazlarda vakit geçirebileceğiniz oldukça güzel birçok oyun var. Terraria’nın GOG tarafından sunulan transportable versiyonu hoş örneklerden biri. Fakat listemiz daha çok küçük depolama birimlerinde ihtiyaç olan durumlarda kullanmak üzere araç seti hazırlayanlara yönelik olduğu için nispeten daha taşınabilir oyunlardan bahsedeceğiz.

A Darkish Room, tarayıcı üzerinden oynanabilen açık kaynaklı text-based bir RPG oyunu. 80’lerdeki gibi bir tarzı olsa da iyi bir kitapta olduğu gibi kendinizi kelimelerin arasında kaybetmeniz mümkün. The Legend of Edgar ise eski 16-bit konsollardaki macera oyunlarını andıran bir 2D platform oyunu. Babasının kötü bir bir büyücü tarafından yakalandığına inanan Edgar olarak, babasını bulabilmek için maceradan maceraya atılıyoruz.

Warzone 2100 ise Pumpkin Studios tarafından geliştirilen, 90’lı yıllarda ise Eidos Interactive adında bir firma tarafından geliştirilen 3D gerçek zamanlı strateji oyunu. Günümüzde topluluk tarafından ayakta tutulması ve oldukça eski sistemlerde bile kullanılabilmesi onu listemize eklememiz için oldukça makul kılıyor.

İş zeka oyunlarına geldiğindeyse satranç için 1998’de Interaction tarafından piyasaya sürülen “Battle Chess” efsanesinden esinlenerek geliştirilmiş Brutal Chess’i önerebiliriz. Basit bir oynanış şekline sahip olmasının yanı sıra açık kaynak da ekstra avantaj. Ayrıca mayın tarlası için IceBreaker, başka bilgisayarlarda zaman geçirirken biraz daha zorlayıcı şeylerle meşgul için de Sudoku Transportable’ı taşınabilir program diskinize ekleyebilirsiniz.

Sonuç

Bu yazımızda başka bilgisayarlarda kurulum gerektirmeden kullanabileceğiniz en iyi transportable programlardan sizlere bahsettik. Birçoğu çalışma veriminizi arttıracak ve işlerinizi rahatlıkla halledebileceğiniz şekilde seçilirken, özellikle çoğumuzun aşina olduğu yazılımlar olmasına önem gösterildi. TechSpot kaynağından derlediğimiz bu yazımıza sizler de ekleme yapmak ve tavsiyelerde bulunup fikir belirtmek istiyorsanız yorumlara yazabilirsiniz. Esen kalın.