İnternet Hızı

“İnternet hızı kaç Mbps olmalı” sorusu, artık günümüzün bir ihtiyacı haline gelen interneti kullanan herkesin dilinde. Kullanım deneyimini doğrudan etkileyen web hızı, altyapı, donanım ve kullanıcı tipine göre değişebiliyor. Peki sizin için best hız ne olmalı?

İdeal web hızı nasıl belirlenir?

İnternet başvuruları öncesi, altyapı sorgulaması yaparak altyapınızın desteklediği teknolojileri ve hızları tespit etmelisiniz. Bunun ardından ise dimension uygun tarifeyi seçmelisiniz.

Örneğin evde web kullanımında Video on Demand (VoD / YouTube, Netflix, Exxen, Disney+ gibi) platformlarının kaliteli bir görsel performans için talep ettiği bağlantı hızını karşılamanız bir hayli önemli. Söz konusu hızın karşılanamaması video kalitesini düşürmenin yanı sıra eş zamanlı olarak mobil cihazlarınızdaki bağlantı kapasitesinin de azalmasına neden olabilir. Çoklu görevler esnasında standart bir internet sitesini açarken bile zorluk çekebilirsiniz.

internet hızı

Öte yandan web bağlantınızı çevrim içi platformlardan yüksek hacimli dokümanlar, multimedya dosyaları ve oyunlar indirmek (Steam, Origin, Epic Video games gibi platformlardan) için de kullanabilirsiniz. Bu durumda mevcut bağlantı hızınızın indirme (obtain) ve yükleme (add) hızını da etkileyebileceğini unutmayın.

İndirme hızı farklı araçlarla web protokolü üzerindeki herhangi bir dosyayı elektronik aygıtınıza kaydetme kabiliyeti ve buna bağlı şekilde ortaya çıkan süre olarak tanımlanıyor. Yükleme hızı ise sizin çeşitli platformlara yükleyeceğiniz dosyaları gönderme hızınız anlamına geliyor. Ayrıca yükleme hızınız ve bant genişliğiniz, indirme hızınız ve bant genişliğinizden daima daha küçüktür.

Tüm bunların dışında, özellikle oyun tutkunları ve e-spor profesyonelleri için ping süresini düşürmek de büyük önem arz ediyor. Öncelikle web hızının birimi olan Mbps ile başlayalım.

Mbps nedir?

Birçok kullanıcı, Speedtest gibi check sitelerinde çıkan veya web servis sağlayıcıların paketlerinde belirtilen Mbps veya Gbps cinsinden değeri, saniyede indirebilecekleri MB cinsinden veri olarak yorumluyor. Ancak durum çok daha farklı.

Öncelikle Mbps terimini ele alalım. Örneğin 100 Mbps bir obtain hızı sunan paketi satın aldınız ve kayıpsız kullanabiliyorsunuz. Bu değer aslında saniyede yaklaşık 12.5 MB veri indirebileceğimiz anlamına gelmekte. Yani indirme hızında dikkate almamız gereken değer MB/s veya MBps olacak. B harfinin büyük veya küçük yazılması, birçok şeyi değiştiriyor.

Bu değere ise, check sonucunda ortaya çıkan Mbps değerini 8’e bölerek ulaşabiliriz. Bunun sebebi de, her bir Byte verinin 8 bit ile oluşmasıdır.

1000 mbps internet

Mbps şeklinde yazılan değer ise, Mb(Megabit)ps(her saniyede) anlamına geliyor. Yani bu değer bize Byte cinsinde değil, bit cinsinde sonuç gösteriyor. MBps yazdığımızda ise MB(Megabyte)ps(her saniyede) anlamına geliyor. MBps şeklinde kullanım çok yaygın olmasa da aklımızda olmasında yarar var. Biraz önce bahsettiğimiz MB/s terimi ise çok daha yaygın olarak kullanılan bir terim. Bu da MB(Megabyte)/s(saniye) olarak açıklanabilir.

Gbps ise, saniyedeki Gigabit veri indirme hızımız. 1 Gigabit, 1024 Mbps’e eşittir.

Türkiye’de Gbps hızlara erişebilmek pek mümkün değil. Mümkün olsa bile fahiş fiyatlarla karşılaşılıyor ya da sadece kurumsal abonelere sağlanıyor. Ancak TurkNet, GigaFiber adını verdiği hizmetle 1024 Mbps yani 1 Gbps interneti 139.90 TL’ye kullanıcılarla buluşturuyor.

İnternet altyapısının web hızına etkisi

Öncelikle web altyapısının ne olduğundan başlayalım. Günümüzde web, kilometrelerce telefon hattı ve fiber optik kablolar ile evlerimize kadar ulaşıyor. Bu kablolar, milyonlarca bireysel kullanıcıyı ve işletmeyi sunucular aracılığıyla birbirine bağlayarak, kullanılan kablolama türlerine bağlı olarak değişen hızlarda veri iletiyor.

Yani web altyapısı, internetin belli bölgelere ya da adreslere ulaşması için kullanılan sistemler bütünüdür. Bu sistemin bölgelere ya da adreslere ulaşması için bakır ya da fiber optik kablolar kullanılır. Bakır altyapı genellikle DSL olarak adlandırılır ve belli iletkenler ile konuma ulaşır. Fiber optik altyapıda ise cam kablolar kullanılır.

Bu yüzden bulunduğunuz bölgenin altyapı teknolojisi web hızınızı belirleyen en önemli etkendir.

Altyapınızı değerlendirebilmek için web altyapı sorgulaması yapmanız gerekir. Altyapınız ne kadar hızlı ise bulunduğunuz bölgenin teknolojisi o kadar iyi demektir.

Adresinizde ADSL, VDSL veya fiber altyapılardan biri olabilir. Altyapınızın desteklediği teknoloji hangisi ise kullanacağınız internetin hızı buna göre değişir.

Neden altyapı her yerde yok?

VDSL portları belirli santrallere ve saha dolaplarına kurulmuştur. Şu an Türkiye’nin 81 ilinde VDSL olmakla birlikte, VDSL kullanılıp kullanılamaması bağlı bulunan santrale bağlıdır. Örneğin İstanbul Türkiye’nin en büyük ili olmasına rağmen VDSL portları henüz birçok ilçede yoktur. VDSL yatırımları talep ve ihtiyaca göre yerleşik operatör tarafından yapılmaya devam etmektedir.

fiber optik kablo
Örnek bir fiber optik kablo ve ışık ileten cam yapısı.

Bu çalışmalarla birlikte her geçen gün VDSL ve fiber altyapılar yaygınlaşmaya devam ediyor. Ayrıca TurkNet’in, mevcut web paketinizi iptal ettirmeden ve mevcut portunuzu kaybetmeden operatör değişikliği hizmeti sunduğunu belirtelim.

Hangi operatör ne kadar hız vadediyor?

Birçok operatörün fiber hizmeti, daha önce yüksek hızlar sunmasına rağmen günümüzde birçok ev ve apartmanda 100 Mbps ile sınırlı kalıyor. Şansınız yüksekse 200 Mbps hızı destekleyen (eğer binada 200 Mbps dağılım destekleyen sonlandırma cihazı varsa) paketleri alabiliyorsunuz. Ancak 200 Mbps paket yine büyük uğraşlarla satın alınabiliyor, eski müşterilere sunulmuyor.

Bu şirketler arasında TurkNet ise GigaFiber olarak adlandırdığı fiber altyapı ile işletmeler dışında evlere de 1000 Mbps’ye kadar hız sunuyor. Ayrıca özel yapılandırılmış altyapısı sayesinde bu hız add yani yükleme hızlarına da yansıyor. 1000 Mbps hızı destekleyen modem de paketin içinde kullanıcılara ücretsiz olarak veriliyor. Üstelik GigaFiber dahil tüm altyapılarda TurkNet web hizmetini 139.90 TL’ye sunuyor.

TurkNet, 1000 Mbps’ye kadar hıza çıkan paketlerinin dışında Özgür İletişim Fiber 100 paketiyle de öne çıkıyor. Yerleşik operatörün fiber altyapısında bulunan müşterilere 100 Mbps’e kadar obtain sunulan hizmetle birlikte fiber altyapıda hizmet alarak; sınırsız, taahhütsüz, yüksek performanslı internetinizin tadını çıkartabilirsiniz.

Measurement ne lazım?

Adresinizde hizmet veren web servis sağlayıcının sunduğu altyapı ile alabileceğiniz hızı belirlemek için, söz konusu şirketin altyapı sorgulama sayfasından altyapınızı sorgulamalısınız. Buradan çıkan sonuca göre kullanacağınız tarifeyi seçebilirsiniz. Ancak bu seçimi ihtiyacınıza göre yapmanız, daha sağlıklı olacaktır.

16 Mbps ile ne yapılabilir?

Klasikleşen “16 Mbps web hızı nasıl?” sorusuna dosya indirme hızı ve yayın açmak için web hızı kavramları üzerinden cevap vermek pekala mümkün:

  • 16 Mbps vasıtasıyla 4 ve 8 Mbps ile yaptığınız her şeyi yapabilir ve bunlara ek olarak daha yüksek hızda dosya indirme ve daha yüksek hızda dosya yükleme işlemleri yapabilirsiniz.
  • VoD uygulamalarından standart çözünürlüğü karşılayan akıcı bir görsel performans elde edebilirsiniz.
  • 1080p YouTube videolarının yüklenme süresi de önemli ölçüde kısalabilir.

24 Mbps ile ne yapılabilir?

“24 Mbps web hızı nasıl?” sorusunun yanı sıra “35 Mbps web hızı nasıl?” sorusunu merkeze alan kullanıcı aramalarını da kapsayan ilgili bağlantı hızı, “ortalama” diyebileceğimiz bir web hızını temsil ediyor.

  • Önceki bağlantı hızlarının yanı sıra 24 Mbps aracılığıyla daha yüksek hızda indirme ve yükleme işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.
  • VoD uygulamalarında Full HD görüntü kalitesine erişebilirsiniz.
  • YouTube videolarını biraz önbellek yapmasını bekleyerek UHD (3840 x 2160 piksel) çözünürlükte izleyebilirsiniz.

50 Mbps ile ne yapılabilir?

Hızlı dosya indirme deneyimi yaşamak, YouTube donma sorunu ile hiç uğraşmamak ve on-line oyun oynamak için web hızı dendiğinde akla gelen iki benzersiz alternatiften birine mi sahip olmak istiyorsunuz? O hâlde 50 Mbps web hızı tam dimension göre:

  • Çok sık ve büyük hacimli dosyaları indirmek için tercih etmeniz gereken temel bağlantı hızı 50 Mbps’dir.
  • Bunun dışında kesintisiz çevrim içi oyun serüvenleri yaşamanızı sağladığı gibi, diğer bağlantı hızlarının sunduğu her şeyi eksiksiz biçimde destekleyebilir.

100 Mbps ile ne yapılabilir?

100 Mbps ile neler yapılmaz ki? Öncelikle Netflix web hızı için maksimum performansı 100 Mbps ile elde edebilirsiniz. “100 Mbps web hızı ile neler yapılır?” sorusunun yanıtı ise temel şekilde çevrim içi ortamdaki tüm dijital işlemler olarak verilebilir.

İndirme hızını, web hızınız üzerinden 8 bit = 1 byte bağlantısıyla hesaplayabilirsiniz. Bu durumda 72 Mbps web hızı 9 MB/s indirme hızına, 100 Mbps web hızı da 12.5 MB/s indirme hızına tekabül edecektir. Söz konusu indirme hızlarının web deneyimini son derece işlevsel şekilde desteklediğinin altını çizmekte yarar var.

1000 Mbps yani 1 Gbps ile ne yapılabilir?

1000 Mbps, yukarıdaki indirme hızı işlemine göre saniyede 125 MB veri indirebileceğiniz web hızı anlamına gelmekte. Bu indirme hızı birçok kişi için bir şey ifade etmese de, günümüzde halen kullanılan mekanik sabit disklerin bile çoğu zaman yetişemediği bir hızı ifade ediyor.

Türkiye’de genellikle kurumsal firmalara sunulan bu hız, TurkNet’in GigaFiber adını verdiği, kendi fiber altyapısıyla sunduğu hizmetle bireysel kullanıcılar tarafından da kullanılabiliyor. 100 Mbps bile web için özgürlük anlamı taşırken, 1000 Mbps ile yapılabilecekleri tahmin edebilirsiniz. Dakikalar içinde oyun indirmek, hiçbir bekleme olmadan 8K video izlemek, aynı anda birçok kullanıcının (kullanılan modem ve router iyi ise) sorunsuz bir şekilde internete bağlanması gibi birçok avantaj mevcut.

Nedir bu GigaFiber?

Türkiye’nin başarılı servis sağlayıcılarından olan TurkNet, kendi altyapısıyla kullanıma açtığı GigaFiber hizmetini 139.90 TL’ye sunuyor. Üstelik vaat edilen 1000 Mbps’e kadar olan hız yalnızca obtain yani indirme hızında değil, add yani yükleme hızında da kullanıcıların hizmetine sunuyor.

GigaFiber hizmeti, TurkNet’in diğer hizmetlerinde olduğu gibi taahhütsüz bir hizmet ve farklı bir operatörden geçmeniz durumunda taahhüt cayma bedelinin bir kısmı da TurkNet tarafından karşılanıyor. Adresinizde TurkNet Gigafiber varsa, siz de hemen TurkNet’li olmak için başvurunuzu iletebilirsiniz.

Bağımsız kuruluşlara göre Türkiye’nin hız performans birincisi TurkNet

Farklı bağımsız kuruluşların yaptığı çalışmalara göre Türkiye’de hız konusunda birinci ve en kaliteli web bağlantısını TurkNet’liler kullanıyor. Dünyanın en yaygın kullanılan iki hız testi platform olan nPerf ve Speedtest’in yayımladığı raporlara göre TurkNet, Türkiye’nin hız birincisi oldu.

İnternet hız testi platformu nPerf’ün 2021 yılı sabit genişbant web raporuna göre tüm alt kategori değerlendirmelerinde yılın hız birincisi TurkNet oldu. 1 Ocak 2021 ile 31 Aralık 2021 arasında kullanıcıların yaptığı hız testi sonuçlarına göre TurkNet ortalama 45.13 Mb/s ile obtain (indirme) hızlarında açık ara lider oldu. TurkNet, 14.88 Mb/s ile add (yükleme) hızlarında ve 24.31 ms ile gecikme sürelerinde de ilk sırada yer aldı.

Aynı anda birçok cihazla internete bağlanma, canlı video yayını yapma, on-line oyun oynama, 4K çözünürlüğünde movie izleme gibi yüksek bağlantı kapasitesi gerektiren kullanımlarda TurkNet’in 1000 Mbps’e varan hizmeti fark yaratıyor.

Bağımsız hız testi platformu Speedtestin, Speedtest Intelligence verilerine göre de 2021 yılının 4. çeyreğinde Türkiyenin en hızlı internetini TurkNet sundu.

Speedtest, yüksek hızların önemli olduğunu ancak iyi bir deneyim için bağlantının da tutarlı olması gerektiğini belirtiyor. Bu noktada ortaya çıkan Tutarlılık Puanı, web servis sağlayıcıların Speedtest.internet’in kriterlerine ne kadar uyum gösterdiğini ortaya koyuyor. Burada da TurkNet’in rakiplerinden açık bir farkla önde olduğu görülüyor.

2021’de Steam ve Netflix’e en hızlı TurkNet’liler bağlandı

Dünyadaki en büyük web trafiğini elinde tutan Google, Fb, Netflix ve Steam gibi devlerle yaptığı “peering” anlaşmaları sayesinde, TurkNetliler ana web trafiğine girmeden popüler web servislerine hızlıca erişebiliyor.

Korona dönemiyle birlikte evde daha fazla zaman geçiren kullanıcılar için dijital dizi-film platformlarının önemi daha da arttı. Yerli platformlarla birlikte Netflix ve Amazon Prime gibi iki dev marka da Türkiye’deki izleyicilere 4K çözünürlüğünde çarpıcı içerikler sunuyor. Tüm bu içerikleri Extremely HD kalitesinde izlemek için kullanıcıların iyi bir bağlantı hizmetine sahip olması gerekiyor.

2021 yılında Türkiye’den Netflixe en hızlı bağlanan kullanıcılar TurkNet’liler oldu. Aynı zamanda popüler oyun platformu Steame de en hızlı bağlanan kullanıcılar yine TurkNet’liler.

TurkNet’e mevcut aboneliğinizi iptal ettirmeden geçebilirsiniz

Müşteriler web sitesindeki başvuru adımlarını uygulayarak veya telefon üzerinden başvuru yöntemini kullanarak TurkNet’e geçişleri için ilk adımı atıyor. Ardından TurkNet, müşteriler için tüm geçiş sürecini yöneterek zahmetsiz bir geçiş süreci sunuyor. Bu sayede dimension ayrılan mevcut portu kaybetme riski olmadan ve internetiniz neredeyse hiç kesilmeden geçiş yapabiliyorsunuz.

Bununla birlikte, TurkNet’e geçen kullanıcıların mevcut web servis sağlayıcı operatörlerindeki cayma bedelleri TurkNet GigaFiber’de 480 TL’ye kadar, diğer altyapılarda 240TL’ye kadar TurkNet tarafından ödeniyor.

Diğer operatörlerden TurkNet’e nasıl geçilir?

Sizin hiç yerinizden kalkmanıza gerek yok. Mevcut web aboneliğinizi iptal etmeden TurkNet’e geçiş yapabilirsiniz. İlk olarak başvurunuzu yapıyorsunuz, ardından kurye ile kapınıza gelen operatör değişikliği belgelerini imzalamanız yeterli. TurkNet, sesli onayınızı aldıktan sonra değişiklik talebinizi operatörünüze iletiyor ve 48 saat içerisinde bu talebe cevap verilerek geçişiniz tamamlanıyor.

Farklı operatörlerden geçiş süreci de, daha önce anlattığımız “3 Adımda Nasıl TurkNet’li Olurum?” rehberimizdeki ile benzer ilerliyor. Abonelik başvurusu işlemlerine geçmeden önce altyapı sorgulaması yaparak geçebileceğiniz tarifelere ve kullanabileceğiniz hız miktarına göz atabilirsiniz. Eğer Kablonet, Superonline veya Vodafone fiber altyapısı üzerinden hizmet alıyorsanız, operatör değişikliği işlemleri yapılamamaktadır.

Aboneliğinizi iptal ettirmeden TurkNet’e geçmenin avantajları

Mevcut web aboneliğinizi iptal ettirmeden TurkNet’e geçiş yaptığınız takdirde birçok avantaj elde etmiş olursunuz. İlk olarak abonelik işlemleriniz sıfır bir aboneliğe göre çok daha kısa sürüyor. Zaten halihazırda kullandığınız bir portunuz olduğunuz için onu da kaybetmemiş olursunuz.

Artı olarak sıfır aboneliklerde olan kurulum hizmeti ücretini ödemezsiniz. Yeni bir kurulum yapılmayacağı için böyle bir hizmete ihtiyacınız olmaz.

TurkNet altyapı sorgulama işlemi nasıl yapılır?

Türkiye’nin önde gelen web servis sağlayıcılarından olan TurkNet, web başvurusu öncesinde altyapınızın hangi teknolojiyi ve hangi hızı desteklediğini belirten bir altyapı sorgulama sistemine sahip. Bu sistem sayesinde adresinizdeki altyapının DSL ya da Fiber olup olmadığını ve desteklediği maksimum hızı görebilirsiniz.

TurkNet’in altyapı sorgulama sistemi iki şekilde çalışıyor; adres ile sorgulama ve sabit telefon numarası ile sorgulama. Her iki yöntemle altyapı sorgulama işlemleri şu şekilde;

TurkNet Adres ile Altyapı Sorgulama

TurkNet’in altyapı sorgulama sistemi, yukarıda da belirttiğimiz gibi hem adres hem de sabit telefon numarası üzerinden yapılabiliyor. Ancak günümüzde çoğu müşteri artık sabit telefon hattı kullanmıyor. En yaygın seçenek olan adresle altyapı sorgulama işlemi ise şu şekilde;

turknet altyapı sorgulama

Altyapı sorgulama sistemine girdikten sonra, karşımıza çıkan Adres Bilgisi ile Sorgula ve Telefon No ile Sorgula seçeneklerinden Adres Bilgisi ile Sorgula seçeneğine tıklayın. Buradan sonra il, ilçe, mahalle, cadde, sokak, bina ve daire numaraları bilgilerini doldurarak Altyapı Sorgula butonuna tıklayın.

Sorgulama işlemi bittiğinde şöyle bir ekranla karşılaşacaksınız;

turknet altyapı sorgulama sonucu

Bizim sorguladığımız örnek adreste 80 Mbps hıza kadar destek sunan VDSL bir altyapı hizmeti bulundu. Bu hız, sabit altyapıda tüm servis sağlayıcılardan alabileceğiniz maksimum hızı gösteriyor. İster DSL ister Fiber altyapıda olun, TurkNet web hizmetini tek fiyatla 139,90 TL’ye sunuyor. Ayrıca sunulan hızı evinizde kullanırken altyapı kalitenize ek olarak bina, daire tesisatınızın ve modeminizin de önemli olduğunu belirtelim.

TurkNet’in altyapı sorgulama servisi, 80 Mbps destekleyen web tesisatımız için bize Özgür İletişim 100 paketini önerdi. Bu kısım, sorguladığınız adreste çıkacak olan tahmini hıza ve altyapı türüne göre değişiklik gösterecek. Hemen aşağısında da TurkNet’in kota ve taahhüt koymadığını hatırlatan, ayrıca 30 gün içinde %100 iade seçeneği sunan hizmetleri görülüyor. Ayrıca bize sunulan VDSL tarifesinde, başka web servis sağlayıcı operatörlerden geçmemiz durumunda 240 TL’lik cayma bedeli karşılandığını görüyoruz.

Sabit Telefon Numarası ile Altyapı Sorgulama

Bu işlem için de yine altyapı sorgulama sistemine girdikten sonra, karşımıza çıkan Adres Bilgisi ile Sorgula ve Telefon No ile Sorgula seçeneklerinden bu sefer Telefon No ile Sorgula seçeneğine tıklayın.

Buradan sonra Sabit telefon no giriniz boşluğuna, adresinize kayıtlı ev/iş telefonu numarasını girerek, altyapı sorgulama sonucunuzu öğrenebilirsiniz.

Altyapımızın desteklediği hızı öğrendiğimize göre, üç aşamalı başvuru sürecine geçebiliriz. Bu başvuru sürecinde sizden istenecek bilgiler ise şu şekilde;

İlk olarak kimlik bilgileriniz ve hizmet alacağınız yerin açık adres bilgilerini hazırda bulundurmanız gerekiyor. Ayrıca mevcut aboneliğinize ait hizmet numaranızı sizden isteyecektir. Bazı operatörlerde bu hizmet numarası “devre numarası” veya “xDSL numarası” olarak da isimlendirilebiliyor.

Hizmet numaranız 17, 18 veya 88 ile başlayan 10 haneli numaradır. Hizmet numaranıza, sözleşmeniz ya da faturanızın sağ tarafındaki hizmet numarası bölümünden ve turkiye.gov.tr (e-devlet)’ye giriş yaparak “sabit hat sorgulama” bölümünden ulaşabilirsiniz. Ayrıca bu bilgiyi hizmet aldığınız operatörden de “Hizmet (xDSL) numaramı öğrenmek istiyorum.” diyerek talep edebilirsiniz.

İlk aşama: Başvuru sonrası belgeleri hazırlama

TurkNet, ortalama 5 gün içinde web bağlantınızı sağlıyor. İnternet sitesi üzerinde yer alan abonelik başvuru sayfası veya 0850 288 80 81 numaralı telefon üzerinden ilk başvurunuzu yapın. Müşteri olarak sizin yapmanız gereken tek işlem ise kimlik belgenizin her iki yüzünü de fotoğraflayıp On-line İşlem Merkezi veya TurkNet Mobil Uygulaması‘na yüklemek.

İkinci aşama: Hattınızın TurkNet’e geçiş işlemi

TurkNet, ilk aşamayı tamamladıktan sonra mevcut web servis sağlayıcınız ile olan işlemlere geçiş yapıyor. Burada abonelik iptali gibi herhangi bir işlem yapmanıza gerek kalmadan TurkNet’e geçişiniz sağlanıyor. Ayrıca mevcut operatörünüzdeki dimension ayrılan port da korunarak tekrar TurkNet ile kullanımınıza ayrılıyor.

Servis sağlayıcı değişikliği talebinizi eski servis sağlayıcınıza sizi hiç uğraştırmadan kapınıza gelerek sizden alacağı belgelerle iş emri olarak TurkNet gönderiyor. TurkNet talebi ilettikten sonra servis sağlayıcınız geçiş için onay veriyor. Bu işlem ile birlikte hizmetiniz taşınır ve kullanmaya başlayana kadar da fatura ödemezsiniz.

Üçüncü ve son aşama: İnternetinizin aktif edilmesi

İnternetiniz aktif olmadan fatura ödemeye başlamazsınız. Geçiş işlemleriniz tamamlandıktan sonra TurkNet dimension yeni modem şifrenizi SMS olarak bildiriyor. Bu noktada modeminizi yeniden kurmanız gerektiği için bu konuda dimension hem on-line içeriklerle hem de telefon üzerinden destek oluyorlar. Sorunsuz bir şekilde internetiniz aktif olduktan sonra TurkNet dünyasına girişiniz tescillenmiş olur. Artık taahhütsüz ve ilk ay beğenmezseniz paranız %100 iade garantili web hizmetinizi kullanmaya başlayabilirsiniz.

TurkNet başvurusu nasıl yapılır?

İlk aşamada da bahsettiğimiz gibi başvuru işlemlerini iki kanaldan yapabiliyorsunuz: internet sitesi ve 0850 288 80 81 telefon hattı. Başvuruyu on-line olarak yapmak isteyen kullanıcılar, bu sayfa üzerinden işlemlerini gerçekleştirebiliyor.

4 adımda on-line başvuru süreci ise şu şekilde;

1- İletişim Bilgileriniz

TurkNet, hizmet söyleşmesini hazırlamak için on-line başvuru formunun ilk adımında iletişim bilgilerinizi talep ediyor. Bu doğrultuda Advert/Soyad, e-posta adresi ve telefon numaranız isteniyor. Ayrıca kişisel veri aydınlatma formunu ve verilerinizin işlenmesini onayladığınız adım da bu aşamada.

turknet başvuru formu - iletişim bilgileri

2- Adres Bilgileriniz

On-line başvuru formunun ikinci aşamasında varsa halihazırda kullandığınız web operatörünüzün bilgilerini girmeniz gerekiyor.

turknet başvuru formu - adres bilgileriİnternet Var seçeneğini seçip, mevcut web servis sağlayıcının hizmet numarası (XDSL numarası) bilgisini girmeniz yeterli olacaktır. Ayrıca farklı bir servis sağlayıcıdan geçiş yapmanız durumunda 240 TL’ye kadar, TurkNet GigaFiber servisine geçmeniz durumunda da 480 TL’ye kadar taahhüt cayma bedeli TurkNet tarafından karşılanıyor. Artık sonraki aşamaya geçebilirsiniz.

3- Tercihler

Adres ve mevcut web sağlayıcınızın bilgilerini doldurduktan sonraki aşamada, altyapınızın desteklediği maksimum hızdaki tarifeyi görebilirsiniz.

Üçüncü aşama penceresinde, yukarıda da belirttiğimiz gibi tercihlerinizi yapmanız istenmekte. İnternet Hız Seçimi kısmında altyapınızın desteklediği maksimum hızı içeren tarifeyi görebilirsiniz. Ek Hizmet Seçimi kısmından ek tercihlerinizi seçebilirsiniz. Örneğin modeminiz yoksa hem ADSL/VDSL hem de fiber hızları destekleyen, yüksek WiFi performansı sunan, fiyat performans ürünü modemi avantajlı ödeme yöntemleri ile satın alabilirsiniz.

Bunlara ek olarak sabit IP (static ip) hizmeti ve güvenli web profili tercihlerinizi de yapabilirsiniz. Bu aşamalar tamamlandıktan sonra sıra fatura tercihlerinize geliyor. Faturanızı yeşil dostu olarak e-posta adresinize mail olarak isteyebilirsiniz.

4- Kimlik ve Ödeme Bilgileri

On-line başvuru sürecinin dördüncü ve son aşaması kimlik doğrulamasını içeriyor. Bu aşamada kimlik belgenizin bilgileri ve fatura için ödeme yöntemi bilgileriniz isteniyor. Ancak tercihlerinizde modem seçeneğini seçmeniz durumunda, bu ücretlendirme kartınızdan alınıyor ve o aşamada başka bir ödeme alınmıyor.

Tebrikler! Artık siz de TurkNet’lisiniz ve bambaşka bir web deneyimini keşfetmeye hazırsınız.