Rehber Jailbreak Nedir?

Admin

Moderator
Yönetici
Jailbreak, iOS dosya sistemine ve yöneticisine kök erişimine izin vererek, ek uygulamaların, uzantıların ve temaların indirilmesine izin verir.

Jailbreak yapılan cihazla neler yapabilirim?
Jailbreak yapılan cihazla şeylerden bazıları şunlardır:
  • iOS görünümünü kişiselleştirebilme.
  • iOS ile birlikte gelen önceden yüklenmiş uygulamaları silebilme
  • App Store'da bulunmayan uygulamaları yükleyebilme.
  • iOS dosya sistemine erişebilme.
Jailbreak Çeşitleri

1. Untethered Jailbreak
Bir bilgisayar kullanmaya gerek kalmadan elde edilen bir süreçtir. Kullanıcı cihazı kapatıp tekrar açtığında, cihaz halen jailbreakli durumda olur.Bu kolay gibi görünse de, bu tür bir jailbreak yapmak zordur. Çok fazla ters mühendislik ve deneyim gerektirir.

2.Tethered Jailbreak
Cihazı jailbreak yapabilmek için bir bilgisayara ihtiyacınız vardır.Eğer cihazınızı kapatırsanız veya cihazınızın şarjı biterse cihazınızı tekrar açabilmek ve jailbreak yapabilmek için de bilgisayara ihtiyacınız vardır.Temel olarak, bilgisayarın amacı, her açıldığında telefonu "yeniden jailbreak" yapabilmektir.

3.Semi-Tethered Jailbreak
Cihazı bilgisayara bağlamadan Jailbreak’li olarak açılmasına olanak sağlar fakat mail,mesajlar uygulaması gibi bazı kritik uygulamaları bilgisayara bağlayıp yeniden boot etmeden kullanmak mümkün değildir.

3.Semi-Untethered Jailbreak
Cihaza jailbreak yapıldıktan sonra cihazınızın şarjı biterse veya cihazınızı yeniden başlatmanız durumunda jailbreaksiz durumda çalışmaktadır. Jailbreak uygulamasını açarak tekrar jailbreak yapabilirsiniz. Ayrıca, daha önce Cydia veya Sileo üzerinden kurmuş olduğunuz Tweak’ler yerinde durur.
 
Son düzenleme:
Üst